Atmosferik basınçlı soğuk plazma güç kaynağının diş beyazlatma etkinliği, renk stabilitesi ve mine dokusu üzerine etkisi
The effect of atmospheric pressure cold plasma on tooth bleaching efficacy, color stability and enamel
  1. Tez No: 462731
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UZER ÇELİK, YRD. DOÇ. DR. SERDAR BAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı atmosferik basınçlı soğuk plazma (ABSP) güç kaynağının diş beyazlatma etkinliği, renk stabilitesi ve mine dokusu üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada %40 hidrojen peroksit (HP) (Opalasence® Boost PF %40, ABD) ve deiyonize su (DS) ABSP ile aktive edildi. Kontrol grubu olarak ABSP ile aktive edilmemiş DS grupları kullanıldı. Çalışma grupları (1) 5 dk HP (HP-5), (2) HP-10, (3) HP-20, (4) Plazma (P) + HP (P-HP-5), (5) P-HP-10, (6) P-HP-5/HP-15, (7) P-HP-10/HP-10, (8) P-DS-5, (9) P-DS-10, (10) DS-5, (11) DS-10, (12) DS-20 şeklinde belirlendi. Kahve karışımıyla renklendirilen sığır dişi örnekleri (n=20), test edilen beyazlatma yöntemleriyle beyazlatıldıktan sonra (ΔE1) renk stabilitesinin değerlendirilmesi için yeniden renklendirildi (ΔE2). Veriler Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleriyle analiz edildi (p < 0,05). Mikrosertlik değişimlerinin değerlendirilmesi için insan azı dişi örneklerinin sertlikleri (n=20), beyazlatmadan önce, 1 gün (ΔMS1) ve 14 gün sonra (ΔMS2) Vickers mikrosertlik testi ile ölçüldü. Veriler MANOVA ve Tukey-Post Hoc HSD testleri ile analiz edildi (p < 0,05). Beyazlatma sonrası yüzey morfolojilerinin değerlendirilmesi için insan azı dişi örnekleri (n=3), taramalı elektron mikroskobuyla 500x, 1500x, 2500x ve 5000x büyütme altında incelendi. Plazmayla aktive edilen gruplar HP-20 ile benzer veya daha yüksek ΔE1 değeri gösterirken (p < 0,05), HP-20 ile benzer ΔE2 değerleri gösterdi. P-DS-10'un ΔMS1 ve ΔMS2 değerleri diğer deney gruplarından istatistiksel olarak farklı bulundu (p < 0,05). Plazmayla aktive edilen HP gruplarının yüzey morfolojileri diğer deney gruplarından daha pürüzsüz izlendi. ABSP önemli bir yan etki olmaksızın beyazlatma işlemini etkin bir hale getirebilir.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to evaluate the effect of atmospheric pressure cold plasma (APCP) on tooth bleaching efficacy, color stability and enamel. In this study 40% hydrogen peroxide (HP) (Opalasence® Boost PF 40%, USA) and deionized water (DW) were activated with APCP. Non-activated DW groups were used as control. Study groups are: (1) HP for 5 min (HP-5), (2) HP-10, (3) HP-20, (4) Plasma (P) + HP (P-HP-5), (5) P-HP-10, (6) P-HP-5/HP-15, (7) P-HP-10/HP-10, (8) P-DW-5, (9) P-DW-10, (10) DW-5, (11) DW-10, and (12) DW-20. Bovine samples colored with coffee solution (n=20) were bleached (ΔE1) and then re-stained (ΔE2). The data were analyzed using Kruskal−Wallis and Mann−Whitney U tests (p < 0.05). The change in microhardness values of human molar tooth samples (n=20) were measured before bleaching and 1 day (ΔMH1) and 14 days after bleaching (ΔMH2) using Vickers microhardness tester. The data were analyzed by MANOVA and Tukey's HSD post-hoc tests (p < 0.05). The surface morphology of human molar tooth samples (n = 3) was assessed using a scanning electron microscope (magnifications of 500×, 1500×, 2500× and 5000×) after bleaching. All plasma-activated groups revealed similar or higher ΔE1 values than HP-20 (p < 0.05), while their ΔE2 values were similar to HP-20. The ΔMH1 and ΔMH2 values of P-DW-10 were significantly different from the other experimental groups (p < 0.05). The surface morphologies of plasma-activated HP groups were smoother than the other experimental groups. APCP may make the bleaching process more effective without any critical side effects.