Sağlık çalışanlarının etik iklim algısının örgütsel güven ve bireysel performansa etkisi
Impact of ethical climate perception of health workers on organizational trust and individual performance
- Tez No: 462745
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızda etik iklimle örgütsel güvenin alt faktörleri olan işletmeye güven, yöneticiye güven ve çalışanların birbirlerine güveninin bireysel performansa etkisi incelenmiştir. Çalışmamız, Edirne ili içerisinde bulunan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türkiye Kamu Hastaneler Birliğine bağlı I.Murat Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşire, hekim ve yöneticilerle yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda örgütsel güven ve etik iklim arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup bu ilişkinin bireysel performansa etkisi saptanmıştır. Bu çalışma, etik iklimin tek başına bireysel performansa etkisi sağlık sektöründe araştırılarak literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
The effect of ethical climate and business trust, manager trust and co-workers trust which are sub-factors of organizational trust to individual performance was investigated in our study. Our study was conducted with nurses, physicians and managers work in I. Murat State Hospital which is the one of hospitals of Edirne Turkey Public Hospital Association and Trakya University Medical School Hospital. According to the result of the study, it has been found that there is a significant relationship between organizational trust and ethical climate and that relationship effects the individual performance. This study aimed to contribute to the literature by researching the effects of ethical climate to individual performance singly.