Gonadotropin ile indüklenmiş hastalarda intrauterein inseminasyon (IUI) uygulamasında kullanılan sperm parametrelerinin araştırılması
  1. Tez No: 462770
  2. Yazar: TANEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİR TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Mert T. Gonadotropin ile indüklenmiş hastalarda intrauterin inseminasyon (IUI) uygulanmasında kullanılan sperm parametrelerinin araştırılması. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Klinik Embriyoloji Yüksek Lisans programı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2017. Amaç: IUI, kadında en az bir tuba geçirgen olduğu sürece birçok infertilite durumunda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. IUI aynı zamanda Yardımcı Üreme Teknikleri (YÜT) öncesinde daha ucuz bir yöntem olması nedeni ile ara bir basamak olarak da kabul edilen ve tercih edilen bir yöntemdir. IUI yapılan hastalarda sperm parametreleri önemlidir. Bu çalışmada; WHO 2010 spermiyogram parametrelerinin, IUI başarısına etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Eurofertil Tüp Bebek Merkezinde uygulaması yapılan 47 hastanın verileri bu çalışmada yer almıştır. Bu çalışmaya şiddetli infertiliteye neden olacak olguları taşıyan kadın ve erkek hastaların verileri dahil edilmemiştir. Veriler Chi-Square Test (x2) Fisher's Exact Test ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların Yaş x Gebelik değerlendirilmesinde geçerli derecede bir anlamlılık izlenmemiştir(p=0.167). Sperm parametrelerinden; Sperm Motilitesi x Gebelik(p=0,644), Sperm Morfolojisi≥%4 x Gebelik(p=0,622)¸ Sperm Morfolojisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mert T. Patients with gonadotropin-induced intrauterine insemination (IUI) Investigation of sperm parameters used in the application. İstanbul Yeni Yuzyil University Medical Sciences Institute, Clinical Embryology Master Program. Master Thesis. Istanbul. 2017. Purpose: IUI, women, as long as at least one permeable tuba is used in many cases for the treatment of infertility. IUI also assisted reproductive technology (ART) by the reasons before being cheaper method is a method also accepted and preferred as a stepping stone. sperm parameters in patients undergoing IUI. WHO 2010 semen analysis parameters, we aimed to investigate the effects of IUI success. Material and Methods: Eurofertil IVF Center in the treated 47 patients, data were included in this study. This work will cause infertility cases are not included with the data for women and men. In this study, data Chi-Square test (x2) was evaluated by Fisher's Exact test. Results: Age x significance was observed at current levels in the evaluation of pregnancy(p=0.167). The sperm Parameters; Sperm Motility x Pregnancy(p=0.644), Sperm Morphology≥%4 x Pregnancy(p=0.622)¸ Sperm Morphology