Ratlarda deneysel olarak indüklenmiş polikistik over sendromuna bağlı gelişen insülin direncinde metformin yüklü nanoselenyumun tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effects of metformin-loaded nanoselenium on insulin resistance associated with experimentally induced polycystic ovary syndrome in rats
  1. Tez No: 968673
  2. Yazar: UĞUR ERMİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED YAYLA, DOÇ. DR. DAMLA BİNNETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) infertilite, insülin direnci (İD), dislipidemi gibi metabolik bozukluklarla seyreden kompleks ve endokrin kaynaklı bir hastalıktır. Bu çalışmada letrozol ile indüklenen PKOS sıçan modelinde metformin, nanoselenyum (SeNP) ve metformin yüklü nanoselenyumun (Met+SeNP) İD üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Deney hayvanları kontrol grubu, PKOS grubu, metformin tedavi grubu, nanoselenyum tedavi grubu ve metformin yüklü nanoselenyum tedavi grubu şeklinde beş gruba ayrılmıştır. Tedavi süresi sonunda vücut ağırlığı, over ağırlıkları, oral glikoz tolerans testi (OGTT), insülin, HOMA-IR, gonadotropin ve seks hormon düzeyleri ile lipid profilleri değerlendirildi. Ayrıca over, kas, karaciğer, pankreas ve yağ dokularında histopatolojik; kas ve karaciğer dokularında immünohistokimyasal analizler yapıldı. Sonuç olarak, PKOS modelinde insülin direncinin belirgin şekilde arttığı, metformin ve nanoselenyum uygulamalarının bu tabloyu kısmen düzelttiği, metformin yüklü nanoselenyum tedavisinin ise sinerjistik etki nedeniyle metabolik, hormonal ve histolojik iyileşmeyi daha belirgin hale getirdiği saptanmıştır. Bu bulgular, metformin yüklü nanoselenyumun PKOS'a bağlı insülin direncinin tedavisinde umut verici bir ilaç olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a complex, endocrine-related disorder characterized by metabolic abnormalities such as infertility, insulin resistance (IR), and dyslipidemia. In this study, the effects of metformin, nanoselenium (SeNP), and metformin-loaded nanoselenium (Met+SeNP) on IR were compared in a letrozole-induced PCOS rat model. The experimental animals were divided into five groups: control group, PCOS group, metformin treatment group, nanoselenium treatment group, and metformin-loaded nanoselenium treatment group. At the end of the treatment period, body weight, ovarian weights, oral glucose tolerance test (OGTT), insulin, HOMA-IR, gonadotropin and sex hormone levels, and lipid profiles were evaluated. In addition, histopathological analyses were performed on ovarian, muscle, liver, pancreatic, and adipose tissues, while immunohistochemical analyses were conducted on muscle and liver tissues. As a result, it was determined that insulin resistance increased significantly in the PCOS model, that metformin and nanoselenium treatments partially improved this condition, and that metformin-loaded nanoselenium treatment, due to its synergistic effect, provided more pronounced metabolic, hormonal, and histological improvements. These findings suggest that metformin-loaded nanoselenium may be a promising therapeutic agent in the treatment of PCOS-associated insulin resistance.