Toplumsal değişimin kadın tüketim ürünleri reklamlarına yansıması ve örnek olay incelemesi: Orkid
Reflection of social change over woman consumption product ads and a case study: Orkid
- Tez No: 462799
 - Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENĞİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Reklamcılık, Advertising
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmada tüketim, toplumsal değişim süreci çerçevesinde ele alınarak bu olgunun tüketim toplumu oluşumuna dönük ilerleyişi incelenmiştir. Tüketim toplumu satın alma davranışlarını değiştirirken, özellikle kadınların toplumsal konumlarının da değişmesine paralel sunulan ürünlerin yapısal ve söylemsel boyuttaki değişimi değerlendirilmiştir. Özellikle kadınların tarihsel süreçte toplumsal konumları, konumlarındaki değişimler, kadının fizyolojik yapısı, mensturasyon, mensturasyonun toplumsal, ruhsal, dinsel, fiziksel bakış açılarıyla değerlendirmesindeki değişimle mensturasyonun tüketim boyutu, ortaya çıkmıştır. Bu ürünlerin tüketim ve kültürel yapı üzerindekileri incelenirken tüketim toplumu, reklam ve markalaşma irdelenmiştir. Ardından Türkiye'de adet kanamasının tüketim boyutu ve toplumsal boyutu incelenirken, Türkiye'de ilk piyasaya sürülen marka Orkid ve iletişim stratejileri ele alınmıştır. Orkid reklamları göstergebilimsel çözümleme yöntemiyle incelenerek, toplumsal ve kültürel yapıyı nasıl değiştirdiği ve tabu sayılan döneme nasıl bir gerçeklik kazandırdığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the positions of women in historical periods, the change in their positions, their physiological structure, mensturation, and the sociological, spiritual, religious and physical evaluation of mensturation are studied. Then the consumption dimension of mensturation, i.e. the consumption goods that it gave birth are examined. While the influence of these products on consumption and cultural structure are examined, consuming society, advertisements and branding are also considered at length. Then, the consumption dimension and social dimension of mensturation and first brand that appeared in Turkish market, Orkid, and its communication strategies are held thoroughly. Orkid advertisements are examined, and how it changed the sociological and cultural structure and how it entitled a reality to a so-called taboo mensturation are analysed.