Ti6Al4V metal altlığının yumurta kabuğundan türetilmiş hidroksiapatit ile sol jel yöntemi kullanılarak kaplanması ve karakterizasyonu
Coating and characterization of eggshell derived hydroxyapatite on Ti6Al4V metal substrate by using sol gel method
  1. Tez No: 462800
  2. Yazar: AHMET ÇAĞRI KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hidroksiapatit (HAp), insan kemik ve dişlerinin temel inorganik bileşenidir. Yapay HAp günümüzde medikal uygulamalarda implant veya kaplama olarak kullanılmaktadır. Yüksek biyouyumluluğu ve osteokondüktif özellikleri nedeniyle HAp geniş bir ölçüde çalışılmaktadır. Bu çalışmada, biyomedikal uygulamalarda en çok kullanılan metalik malzemelerden biri olan Ti6Al4V alaşımı altlık olarak kullanılmış olup, sol-jel yöntemi ile kaplama öncesi altlık yüzeyleri zımparalama ve kumlama işlemleri ile modifiye edilmiştir. Kalsiyum nitrat sentezi için kalsiyum kaynağı olarak yumurta kabuğu kullanılmıştır. Çözelti hazırlandıktan sonra kaplama işlemi daldırmalı kaplama yöntemiyle yapılmıştır. Elde edilen numunelerin faz analizleri Rigaku D-max-2200-PC XRD (X-ışını difraktometresi) ile; yüzey morfolojileri ve elementel analizler JEOL-JJM 6060 model SEM (taramalı elektron mikroskobu) ve EDS (enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi) ile; yüzey pürüzlülükleri ise XP2 yüzey profilometresi (Ambios XP2 Stylus Profiler) ile belirlenmiştir. Yaşlandırma süresinin faz oluşumu üzerinde önemli etkisi olduğu görülmüştür. Bazik katalizör kullanımının gözenekli yapı oluşumuna sebep olduğu gözlenmiştir. Kumlama işlemi ile ıslatılabilirik artmış ve bunun sonucunda kaplama morfolojisi daha homojen bir hal almıştır.
Özet (Çeviri)
Hydroxyapatite (HAp) is the principal inorganic constituent of human bones and teeth. Synthetic HAP is now used in medical applications as implant or coating. Because of its high biocompatibility and osteoconductive properties, HAp is studied extensively. In this study, Ti6Al4V alloy, which is one of the most used metallic materials in biomedical applications, was used as a substrate and the surface of the substrate was modified by sandpapering and sandblasting before coating with the sol-gel method. Egg shell was used as a calcium source for calcium nitrate synthesis. After the preparation of solution, the coating process was carried out by dip coating method. Phase analyzes of the resulting samples were made using Rigaku D-max-2200-PC XRD (X-ray diffractometer); surface morphologies and elemental analyzes were performed by JEOL-JJM 6060 model SEM (scanning electron microscopy) and EDS (energy dispersive X-ray spectroscopy); surface roughness was determined by XP2 surface profilometer (Ambios XP2 Stylus Profiler). It was observed that the aging period had a significant effect on the phase formation. It was observed that the use of basic catalyst led to formation porous structure. The wettability was increased by sandpapering, which resulted in a more homogeneous coating morphology.