Sol-jel yöntemi ile elde edilen nano boyutlu çapraz bağlayıcı ürün eldesi ve kumaşa aplikasyonu
Obtaining a nano-sized crosslinking chemical by sol-gel technique and its application to fabric
- Tez No: 462802
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, son yıllarda artan çevre bilinciyle konvansiyonel yönteme alternatif olarak geliştirilen sol-jel yöntemi kullanılarak, viskoz örme kumaşların kullanım ve görünüm özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu yöntem ile konvansiyonel yönteme nazaran kullanılan kimyasal madde miktarı azaltılmış, konvansiyonel yöntemlerde kullanılan ve günümüzde kanserojen etkisi olduğu ispatlanan formaldehit salımı önlenmiştir. Viskoz örme kumaşlar, çeşitli silika bileşenleri içeren sol çözeltileri ile kaplanmış ve kaplanan kumaşların boncuklanma ve aşınma dayanımları, boyut değişimi özellikleri ve su tutma yetenekleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Bahsedilen bu özellikleri geliştirmek için proje ortağı firma tarafından kullanılan fibric proses ile üniversitede uygulanan sol-jel tekniği karşılaştırılmıştır. Ayrıca çoklu yıkama sonrası kumaşların görünüm ve kullanım özellikleri tekrar incelenmiş olup uygulanan tekniğin yıkama dayanımı araştırılmıştır. Sol-jel yönteminde kullanılan silika bileşenlerinin maliyetini azaltmak amacıyla çeşitli mol oranlarında denemeler yapılmış olup en iyi sonucu veren ve en düşük maliyetli reçete belirlenmiştir. Son olarak belirlenen optimum reçete, proje ortağı firmada işletme şartlarında uygulanmış olup, sol-jel metodunun sanayide uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, appearance and usage properties of viscose knitted fabric is aimed to improve by sol-gel method as an alternative to conventional method along increasing consciousness of environment in recent years. With this method in small quantities of chemicals is used than conventional method and emission of formaldehyde, whose carcinogenic effect is demonstrated nowadays, is prevented. Viscose knitted fabrics are coated with sol solutions including various silica compounds and abrasion, pilling resistance, dimensional stability, water retention ability of coated fabrics are purposed to develop. In order to improve these properties at the project partner company is used fibric process as a conventional method. And so we compared sol-gel method, is applied at the university, with fibric process, is performed at the company. In addition appearance and usage properties of fabrics are investigated again after multiple washing so that washing resistance of applied method is studied. In order to reduce the cost of silica components is used in sol-gel method different mole ratios are studied. In this way the optimum recipe is determined in terms of cost and performance. Finally the optimum recipe is applied at the company under the operating conditions since therefore in the industry practicability of sol-gel method is researched.