Application of environmental management system and occupational health and safety in an electroplating and painting metal industry
Elektroliz kaplama ve boyama tesisi olarak faaliyet gösteren bir metal sanayinde çevre yönetim sistemi ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
- Tez No: 462801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVAL BAYCAN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Teknolojinin gelişmesi, ürün çeşitliliği ve ürün miktarı artışına paralel olarak çevre kirliliği ve iş kazaları artmıştır. Bu nedenle tüm dünyada yaygın olarak çevresel etkilerin kontrol edilmesi için ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskleri önlemek için OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi uygulanmaktadır. Bu çalışmada doğal kaynak kullanımının azaltılması ve hava, su ve toprak kirliliğinin en aza indirilmesini amaçlayan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi analiz edilmiştir. Metal endüstrisindeki çevre boyutları, çevresel acil durumlar, atık yönetimi, çevre mevzuatına uygunluğun değerlendirilmesi, yönetimin gözden geçirme toplantılarında ele alınan çevresel iç tetkik raporu gibi uygulamalar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada ayrıca iş kazalarını önleme ve sürekli iyileştirme esasına dayalı olan OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi konuları ele alınmıştır. Metal endüstrisindeki olası tehlikeler, risk analizi, acil durum talimatları, acil durum prosedürleri, yasal mevzuata uygunluğun değerlendirilmesi gibi uygulamalar ayrıntılı olarak anlatılmıştır. İki yönetim sisteminin aynı prensip temeline dayanması nedeniyle, incelenen metal endüstrisi entegre yönetim sistemi uygulamaktadır. Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri, ortak prosedürler, talimatlar ve her iki yönetim sisteminin faydaları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution and occupational accidents have been increased in parallel with development of technology, increasing product range and product amount. Therefore for controlling environmental impacts ISO 14001 Environmental Management System and for risk avoidance related to occupational health and safety OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System is applied commonly all over the world. In this study, ISO 14001 Environmental Management System is analyzed, which is aimed reducing the use of natural resources and minimizing air, water and soil pollution. Environmental aspects, environmental emergencies, waste management, evaluation of compliance to environmental legislation, environmental internal audit report, which is handled at management review meetings, etc. applications are elaborated in metal industry. OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System is another subject handled in this study, which is based on the basis of prevention of occupational accidents and continuosu improvement. Potential dangers, risk analysis, emergency instructions, emergency procedures, evaluation of compliance to legal legislation, etc. applications are covered broadly in metal industry. Inspected metal industry is applied integrated management system because these two management system are based on the same principle. Environmental and occupational health and safety management systems, common procedures, instructions and the benefits of both management systems are examined in detail.