İskeletsel sınıf I, derin kapanış malokluzyonuna sahip bireylerin sabit tedavi mekanikleri ile tedavisi
Treatment of subjects who have skeletal class I and deepbite malocclusion with fixed orthodontic mechanics
- Tez No: 462837
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİR ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı büyümekte olan derin kapanışlı hastalarda yeni bir ortodontik tedavi yaklaşımının tedavi sonrası dental, iskeletsel ve yumuşak dokudaki değişikliklerini değerlendirmek ve etkilerini kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Bu tedavi prosedürünün hedefi, lateral kesici ve kanin dişleri arasında yaklaşık 30°'lik gable büküm içeren intrüzyon arkının yan etkilerine bağlı ortaya çıkan posterior dişlerdeki ekstrüzyonu minimalize etmektir. Bu yeni tedavi yaklaşımı ile (modül sistemi) ekstraoral aygıtların veya transpalatal ark, mini vida gibi ankraj ünitelerinin kullanımı zorunlu olmayacaktır. Çalışma grubu, overbite miktarı 5 mm'den fazla, maksiller ve mandibular anterior çapraşıklığı minimum (
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evelauate dentolaveolar, skeletal and soft tissue changes after treatment of growing deep bite patients with a new orthodontic approach and to compare its effects with a control group which is untreated. The goal of this treatment procudere was to minimalize extrusion of posterior teeth depending on the side effect of intrusion arch that includes a gable bend about 30° between lateral insicors and canines. By using this new approach (module system), it isn't necessary to use extraoral devices or any anchorage units such as palatal arch or mini implants. The study group consisted of 17 patients (10 females, 7 males) who were pre and pubertal stage and had increased overbite more than 5 mm, minimum crowding (