Suça iştirakte bağlılık kuralı
The accessory principle at participation in criminal law
- Tez No: 462836
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 536
Özet
Suçun işlenişine katılan ve fakat işlediği davranış tipik olmayan şerik konumundaki kişilerin cezalandırılmaları için TCK'da bazı koşullar bulunmaktadır. İşte bu koşullar, bağlılık kuralı kapsamında düzenlenmiştir. Bu çerçevede azmettiren ve yardım eden suç ortakları, tipik fiili gerçekleştirten faile bağlı kabul edilir. Bu bağlılık, ceza hukukunda“bağlılık kuralı”olarak telakki edilir. Bu kural, niteliksel ve niceliksel bağlılık şeklinde iki gereklilikten oluşur ki bu, çalışmanın da ana konusunu oluşturmaktadır. Yine bununla bağlantılı olarak şeriklerin cezalandırma temelinin ne olduğu da önemli bir husus olarak incelenmektedir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bağlılık kuralının temeli olan faillik-şeriklik ayrımının nasıl gerçekleştirileceği konusundaki teoriler irdelenmiştir. İkinci bölümde ise şerikliğin cezalandırma temeliyle bağlılığın niteliksel ve niceliksel gerekleri incelenmiştir. Nihayet üçüncü bölümde özellikle TCK'da da benimsenmiş olan sınırlı bağlılık kuralı kapsamında niteliksel bağlılık kuralının gerekleri, Yargıtay kararları ve Alman Federal Yüksek Mahkemesi kararları dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The punishing those who provide support for the commission of a crime, but do not fulfill the certain typical acts stipulated in the code requires an additional condition. This is called as the accessory principle. In this context, criminal liability of these persons, solicitor, aider, depend upon the main actor, the perpetrator. This dependence is conceptualized as the accessory principle in criminal law. This principle is of two requirements as of quantity and quality, which lies at the core of this study. Furthermore, it is aimed to indicate that why we should punish those who support the perpetrator, but do not commit the crime by their selves. This study consists of three chapters. The first one theoretically differentiates solicitor and aider from the perpetrator, whereas the second demonstrates the theoretical grounds of the punishing solicitor and aider. In addition, two requirements of accessory principle, quantity, quality are profoundly dealt with. Lastly, the quality-based theory adopted by the Turkish Penal Code so called“the limited accessory principle”, is analyzed. By doing so, the study refers the case law from both in Turkish and German law systems.