Antineoplastik ilaç etken maddelerinin modifiye katı elektrotlar ile elektroanalitik incelenmesi ve nanosensör tasarımı
Electroanalytical investigation of antineoplastic drug molecules with modified solid electrodes and design of nanosensors
- Tez No: 462840
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AYŞIL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kanser hastalığı tedavisinde kullanılan pemetrekset disodyum, sorafenib tosilat ve erlotinib hidroklorür etken maddeleri ile elektrokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Bu maddelerin redoks özellikleri farklı tampon çözeltilerinde DV, DPV, KDV ve sıyırma teknikleri ile incelenmiştir. Çalışılan üç madde ile de DV yöntemi kullanılarak elektrot yüzeyindeki reaksiyonun difüzyon ya da adsorpsiyon kontrollü gerçekleştiği ve bu reaksiyondaki transfer olan elektron sayıları aydınlatılmıştır. Kullanılan nano malzemeler, etken maddelerin tekrarlanabilir, duyarlı ve hızlı bir şekilde analiz edilmesini sağlamıştır. Etken maddeler için geliştirilen sensörlerin yüzey karakterizasyonları elektrokimyasal impedans spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu ile yapılmıştır. Her madde analizi için en duyarlı voltametrik yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemdeki parametreler optimize edilerek analit cevapları artırılmıştır. Geliştirilen yöntem ışığında etken maddenin derişimi ile pik akımı arasındaki ilişki kullanılarak kalibrasyon eğrileri elde edilmiştir. Kalibrasyon verilerinden TS, TAS ve diğer validasyon parametreleri aydınlatılmıştır. Her etken madde analizinde geliştirilen yöntemin doğruluğu ve kesinliği için farmasötik dozaj şekillerine veya serum örneklerine uygulama yapılmış ve geri kazanım çalışmalarıyla kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrochemical studies are performed for pemetrexed disodium, sorafenib tosilate and erlotinib hydrochloride compounds, which are used for the pretreatment of the cancer disease. Redox behaviors of these compounds are investigated in different buffer solutions with CV, DPV, SWV and stripping methods. Diffusion or adsorption controlled process on the electrode surface and number of transferred electron are investigated by CV method with three compounds. Repeatabile, sensitive and fast analysis are made with used nanomaterials. The surface characterization of sensors is performed with electrochemical impedance spectroscopy and scanning electron microscopy. The most sensitive voltammetric methods are developed for the three compounds. The responses are increased with optimized parameters of methods. Calibration curves are obtained by relation of concentration and peak current of compounds. LOD, LOQ and other validation parameters are found from calibration data's. The recovery studies and applications of developed methods are performed on pharmaceutical dosage forms and serum samples to test the accuracy and precision.