Meme kanseri tedavisi için nanolipozomal antikanser ilaç sistemleri ve tasarımı
Nano liposomal anticancer drug systems and design for breast cancer treatment
  1. Tez No: 504535
  2. Yazar: DERYA DİNÇYÜREK EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Meme Kanseri Tedavisi için Nanolipozomal Antikanser İlaç Sistemleri ve Tasarımı konulu doktora tez projesi ile meme kanserinin tedavisine yönelik antikanser etken maddelerinin hastalıklı dokuya hedeflenerek taşınımını sağlayabilecek ve burada taşıyıcı sistemlerinin görüntülenebilmesine izin vererek taşıyıcı sistemdeki etken maddenin kontrollü biçimde salım yapmasına olanak sağlayabilecek akıllı nanolipozomal ilaç taşıyıcı sistemlerinin süperkritik anti-çözücü (SAS) prosesinde tasarımını gerçekleştirilmiştir. Soya L-α-fosfatidilkolin (SPC), hidrojenlenmiş soya L-α-fosfatidilkolin (HSPC) ve kolesterol (CHOL)lipozomal sistemlerin çift tabakasının temel bileşimlerini oluşturmuştur. Bu sistemin retikuloendotelyal sistem (RES) ile etkileşmeksizin vücutta uzun süreli dolaşımını sağlayarak terapötik etkinliğini geliştirmek amacıyla 1,2-distearoil-sn-glisero-3-fosfoetanolamin-N-[metoksi (polietilenglikol) -2000] amonyum tuzu (DSPE−PEG2000) ile lipozomal sistemin dış yüzeyi modifiye edilmiştir. Meme kanseri tedavisi için antineoplastik özellikteki doksorubisin (DOX) ise bu çalışmada antikanser ajanı olarak kullanılmıştır. Çift tabakalar arasına yaklaşık 4-5 nm altın nanopartiküllerinin (AuNP) katılımı sağlanarak bu tabakanın foto termal süreçlerle tetiklenmesiyle akıllı tedavi işlevselliğine sahip DOXsalımının aktive edilebilmesi sağlanmış ve ayrıca görüntülenebilme potansiyeli de kazandırılmıştır. 55oC ve 100 bar koşullarında, SPC/CHOL mol oranı 80/20, molce %26 HSPC, molce %1 DSPE−PEG derişiminde ve 100 μL AuNP bileşimi ile ön lipozomal formlardan yaklaşık 204.9 nm hidrodinamik çaplı ve -40 mV zeta potansiyeline sahip kararlı lipozomal yapılar üretilmiştir. Kararlı lipozomal yapılara yüklenen DOX anti kanser ilacının tampon ortamında 27 saate kadar stabil olduğu ve UV ışınla etkileşiminde ilk 15 min içerisinde antikanser ilacın %59'unu saldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis on Nanoliposomal Anticancer Drug Systems and Design for Breast Cancer Therapy, the design of smart nanoliposomal drug delivery systems in the supercritical antisolvent (SAS) process was performed, which could provide transport of anticancer agents to the diseased tissue for treatment of breast cancer and allow the carrier system to be displayed so that the carrier system can release the active agent in a controlled manner. The soy L-α-phosphatidylcholine (SPC), the hydrogenated soy L-α-phosphatidylcholine (HSPC) and the cholesterol (CHOL) have formed the basic compositions of the bilayer of liposomal systems. In order to improve the therapeutic efficacy of this drug delivery system by providing long-term circulation in the body without interacting with the reticuloendothelial system (RES), the outer surface of the liposomal system was modified with the 1,2-distearoyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine-N- [methoxy (polyethylene glycol) -2000] ammonium salt (DSPE−PEG2000). The doxorubicin (DOX), an antineoplastic agent for breast cancer treatment, was used as an anticancer agent in this study. With the participation of approximately 4-5 nm gold nanoparticles (AuNP) between the bilayers, this layer is triggered by photo-thermal processes to enable activation of DOX release with smart treatment functionality and also has gained the potential to be displayed.Stable liposomal constructions with hydrodynamic diameters of about 204.9 nm and -40 mV zeta potential were produced from the pre-liposomal forms of the HSPC concentration %26 molar, DSPE−PEG concentration %1 molar, 100 μL amount of AuNP and molar ratio of SPC/CHOL of 80/20 at 55 oC and 100 bar conditions. The DOX anti-cancer drug loaded in the stable liposomal construct was found to be stable for up to 27 hours in the buffer medium and attacked %59 of the anticancer drug within the first 15 minutes upon excitation with the UV lamp.