Elazığ ili mevcut stratejik gürültü haritalarının bir anket çalışması ile irdelenmesi
Investigation of Elaziğ's current national strategic noise maps with a survey study
- Tez No: 462880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK AHMET SESLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gürültü, tüm diğer çevresel kirlilikler gibi ciddiye alınması gereken, gerekli tedbirlerin alınmasını ve kontrol edilmeyi gerektiren bir unsurdur. Gerek iç gerekse dış mekanlarda gürültü oluşturan birçok kaynak mevcuttur. Gürültünün kontrol edilmemesi durumunda günlük hayatımızın her alanında karşılaşacağımız ve sürekli rahatsızlık verecek bir etken haline gelir. Bu da uzun ya da kısa vadede sürekli veya anlık birçok sağlık sorunu meydana getirir. Gürültünün kontrol edilmesi aşamasında gürültü haritalarının rolü büyüktür. Gürültü haritalarının oluşturulması, seçilen bölgede gürültü düzeylerinin belirlenmesini, izin verilebilir değerlerin aşılıp aşılmadığının gözlenmesini, eğer limit değerler aşılıyorsa ne kadarlık bir nüfusun bu yüksek değerlere maruz kaldığını, ne kadarlık bir azalım sağlanması gerektiğini ve bu azalımı sağlayacak önlemlerin neler olabileceğini değerlendirme imkanı verir. Elazığ İlinin, 2015 ve 2016 yıllarında Marmara Araştırma Merkezi tarafından yapılan gürültü ölçümleri ile hangi gürültü kaynaklarından ne kadar etkilendiği belirlenmiştir. Bu gerçek sonuçların yanı sıra, şehir insanın gürültü kaynaklarının hangisinden daha çok etkilendiği düşüncesi araştırılmaya çalışılmıştır. 1723 kişi ye 57 günde hangi zaman dilimlerinde, hangi gürültü kaynaklarından etkileniyorsunuz sorusu sorulmuştur. Bu ankete ek olarak devamı niteliğinde, halkın gürültü konusunda ne kadar bilinçli olduğu, gürültü kavramı ile ilgili ne düşündüğünü öğrenmek istenilmiştir. Bundan ötürü, 509 kişi ile 16 günde, 20 sorudan oluşan sorular yöneltilmiştir. 1723 kişilik anket üzerinde gürültü kaynaklarına göre power testi yapılmıştır. Anket çalışma alanı nüfus sayısı 12400 yaklaşık kabul edilmiştir. Test güven ve güç oranlarına göre, anket sonucu ile etkilenen nüfus sayısında minumum bulunması gereken kişi sayısı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Noise is an element that needs to be taken seriously, such as all other environmental pollution, and to be controlled. There are a lot of sources that generate noise both inside and outside. If you do not control the noise, we will encounter in every area of our daily life and become a factor that will cause constant discomfort. This brings a lot of health problems in a long or short time, constant or instant. Noise maps have a big role in the control of noise. The creation of noise maps allows assessment of the noise levels in the selected area, monitoring whether permissible values are exceeded, how much of the population is exposed to these high values if the limit values are exceeded, how much reduction should be achieved and what measures can be taken to achieve this reduction. The noise measurements made by the Marmara Research Center in Elazığ city in 2015 and 2016 have determined how much noise sources are affected. Along with these actual results, the city tried to find out how the noise sources of the city are more affected than the noise sources. 1723 people and 57 days in which time zones, which noise sources are affected by the question was asked. In addition to this questionnaire, it has been requested to learn how people are conscious about noise and what they think about the concept of noise. Therefore, in 20 days with 509 people, 20 questions were asked. A power test was conducted on the 1723 questionnaire according to noise sources. The population of the questionnaire study area was accepted at about 12400. According to test confidence and power ratios, the number of people who should have a minimum number of population affected by the questionnaire was determined.