Elazığ ili ilköğretim okullarında hazırlanan stratejik planlar ile ilgili okul yöneticisi ve öğretmen görüşleri
The views of school administrators and teachers related to the strategic plans prepared at primary schools in Elaziğ city
- Tez No: 232035
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Elazığ ili ilköğretim okullarında hazırlanan stratejik planlar hakkında okul yöneticisi ve öğretmen görüşlerinin belirlenmesinin amaçlandığı bu araştırmada nitel araştırma yöntemi ile içerik analizi yapılmıştır. Çalışma evrenini, Elazığ ilinde ilköğretim okullarında çalışmakta olan okul yöneticileri ve stratejik planlama ekibinde yer alan öğretmenler oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemi içinde bu araştırmada ?tipik durum örneklemesi? yöntemi kullanılarak, Elazığ il merkezinde bulunan 4 ilköğretim okulunda görev yapmakta olan 4 okul müdürü ile stratejik planlama ekibinde görevli olan 11 öğretmen bu araştırmanın örneklemi olarak seçilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu 9 maddelik sorulardan oluşan bir görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve QSR NVivo7 yazılımı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların, stratejik planın ilköğretim okullarında uygulanabilirliğine ve yararına inandıkları fakat bu konudaki bilgi ve beceri eksikliklerinden, bireysel ve kurumsal düzeyde yeterince destek alamamalarından, üniversite ve diğer kurumlarla yeterince işbirliği yapamamalarından ve görevlendirmeler ve uygulamalardaki istikrarsızlıktan dolayı bu süreçte bazı problemler yaşadıkları tespit edilmiştir. Mevcut problemlerin ortadan kaldırılabilmesi ve sürecin geliştirilmesi için; hizmet içi eğitim etkinliklerinin arttırılması ve bu etkinliklerde pratik uygulamalara daha fazla yer verilmesinde, bu süreçte aktif rol alan yöneticilere ve öğretmenlere daha fazla destek verilmesinde, üniversite ve diğer kurumlarla işbirliğinin geliştirilmesinde, bu konuda uygulanan politikaların ve yapılan görevlendirmelerin daha tutarlı ve istikrarlı hale getirilmesinde fayda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, in which it was aimed to determine the views of school administrators and teachers on the strategic plans prepared at primary schools, content analysis was made with qualitative research method. The population of this study consists of administrators and teachers in strategic planning team in primary schools of Elazığ City. Within the context of a qualitative research method, a ?typical case sampling? technique was used in the present study. Using this sampling technique, 11 teachers in strategic planning team and 4 school administrators was selected as the sample of this study from 4 schools in Elazığ Downtown. Data were collected through a open endend question and 9 itemed questionnaire which was developed by the researcher and were analyzed through QSR NVivo7 software. As a result of this research it was determined that the participants believe the applicability and the benefits of strategic planning for primary schools. However, they experience some problems in this process, because of their lack of knowledge and skills, lack of support they receive at individual and organizational level, lack of cooperation with university and other organizations and instability of employments and applications. For these problems to be tackled and this process to be developed there is a need for; increasing in-service training activities and accommodating more practical applications in these activities, providing more support for the administrators and teachers who take roles in this process actively, developing cooperation with university and other organizations and getting the employments and policies in this matter more consistent and stable.