Tünel kalıp yapılarda karbon lifli polimer kompozit kullanımı
  1. Tez No: 462890
  2. Yazar: EREN HAYATİ GENÇBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAÇ TUHTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünya'da deprem riski taşıyan bölgelerde, gelişmekte olan ülkelerde mevcut birçok yapı, deprem kuvvetleri karşısında etkisiz kalmaktadır. Karbon elyaflar ile güçlendirilmiş kumaşlar (CFRP) betonarme yapıların güçlendirilmesi için son yıllarda çok yaygın olarak kullanılan bir malzeme haline gelmiştir. Ülkemizde, betonarme binalarda daha çok kolon mantolama ve perde sistemleri kullanılmaktadır. Bunu çelik mantolama ve çelik kafes perde sistemler izlemektedir. FRP (Fiber Takviyeli Polimer) isimli kompozitler ile güçlendirme ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaktadır. Fiberler çekme dayanımı yüksek olduğu için kiriş ve döşemelerin eğilme dayanımlarını artırmaktadır. Çekme yönü doğrultusunda kullanıldığında kesmeye karşıda dayanım kazandırmaktadır. Bu çalışmada tünel kalıp sistemi kullanılarak yapılmış 16 katlı betonarme yapının her döşemesine 1mm'lik CFRP malzemesi uygulanmıştır. SAP2000 programı ile yapılan bu analizde, betonarme yapının frekansında artış görülmüş, periyod daha az olan bir yapı meydana gelmiştir. Bu sonuçlarda bize CFRP malzemesinin kullanımının yapının rijitliğinde %38'lik bir artış meydana getirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many regions where has the earthquake risk around the world, Many buildings in developing countries are ineffective in front of earthquake forces. Recent years ,the fabrics which are strenghten with carbon fiber-reinforced polymer (CFRP) have become a very common material to strenghten the ferro-concrete buildings. In our country,mostly column jacketing and partition systems are used. They are also followed with steel jacketing and trussed steel joist systems. Reinforcement with composites named FRP (fiber-reinforced polymer) are getting common slowly by slowly in our country. Since fibers are high-tensile steel,they increase the strength of joist and covering deflection. If it is used in the direction of tensile,it also saves the strength for shearing. In this study,1 mm CFRP hardware is applied to the each covering of a 16-floor-ferro-concrete building which is made with tunnel formwork system. In this analysis done with SAP2000 programme,increase in the frequency of a ferro concrete building is observed, structure which has less in cycle is appeared. These results show us that CFRP hardwares make an %38 increase in the rigid of structure.