Kanatlı yumurtalarında kabuk kalınlığı ölçüm metodlarının karşılaştırılması
Comparison of egg shell thickness measurement methods in poultry eggs
  1. Tez No: 462889
  2. Yazar: ABDULKADİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SAMİ YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma kanatlı yumurtalarında kabuk kalınlığının farklı ölçüm metodları kullanılarak, bu metodların birbirleriyle karşılaştırılıp hangi metodun gerçek değeri verdiği araştırılmak üzere yürütülmüştür. Bu çalışmada dolaylı ölçüm metodlarından özgül ağırlığa göre belirleme, yumurta ağırlığını kullanan matematiksel formül ile belirleme ve ultrason yardımıyla kabuğu kırmadan belirleme metodları ile kalınlık ölçümleri yapılıp bu metodların tamamı yumurta kırılarak hem zarlı hem de zarsız olarak ölçülen gerçek kabuk kalınlığı değerleriyle karşılaştırılmıştır.Yumurtacı sürüden toplanan yumurtalar bireysel olarak numaralandırıldıktan sonra ağırlıkları ve özgül ağırlıkları belirlenmiştir. Ağırlıklar 0,1 g hassasiyetteki terazi ile ölçülmüştür. Özgül ağırlıkları ise önceden hazırlanan yoğunluğu 0,80 g/cm3 tuzlu su çözeltisine daldırılarak belirlenmiştir. Yoğunluğu 0,80 g/cm3 veya daha düşük olan yumurtalar ince kabuklu, diğerleri kalın kabuklu olarak sınıflandırılmıştır. Daha sonra, ultrasonik yöntemle ölçen cihaz ile kabuk kalınlığı tespiti yapılmıştır. Ultrason yöntemi ile kabuk kalınlıkları belirlenen yumurtalarda en büyük kalınlık değeri 0,460 mm, en düşük değer ise 0,270 mm olarak belirlenirken bu ölçüm yönteminde ortalama kalınlık değeri 0,399 mm olarak tespit edilmiştir. Formül yardımı ile de kalınlık gruplarının sınırları belirlenmiş; kalınlığı 0,462 mm'den yüksek olan yumurtalar kalın kabuklu, 0,336 mm'den düşük olanlar ince kabuklu ve bu değerlerin arasında olanlar ise orta kalın kabuklu olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yoğunluk yöntemi rakamsal değer vermediğinden ve gerçek ölçüme göre oluşturulan gruplara benzer sonuçlar vermediğinden; matematiksel formül ile kabuk kalınlığı belirleme yöntemi de gerçek ölçüm sonuçlarına benzerlik göstermediği için özellikle kuluçka çalışmalarında kullanılması yanıltıcı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, kabuk kalınlığının doğrudan belirlenemediği durumlarda, ultrason yardımı ile ölçüm yapan cihazın okuduğu değerler, gerçek ölçüm değerlerine en yakın sonucu vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the shell thickness of poultry eggs using different measurement methods, comparing these methods with each other and which method gave its real value. In this study, indirect measurement methods were used to determine specific weight, mathematical formula using egg weight, and ultrasonographic methods to determine thickness without breaking the shell. All of these methods were compared with actual crustal thickness values measured as both sparse and sparse by egg breaking. Eggs collected from laying hens Weights and specific gravities were determined after individual numbering. The weights are measured with a precision scale of 0.1 g. Their specific weights were determined by immersing the previously prepared density in a saline solution of 0.80 g / cm3. Eggs with a density of 0.80 g / cm3 or less are classified as thin-crusted, others are classified as thick-crusted (345 eggs are thin-skinned and 355 eggs are thick-skinned). Then, shell thickness was determined by ultrasonic method. The maximum thickness value was determined as 0,460 mm and the lowest value was found as 0,270 mm in the eggs determined by ultrasonography. The mean thickness value was determined as 0.399 mm in this measurement method. With the help of the formula, the limits of the thickness groups are determined; Eggs thicker than 0.462 mm thick were identified as thin-crusted and those less than 0.336 mm were thin-crusted. Among these values, medium thick crustacean (37 eggs with thin crust and the remaining 663 eggs with medium thick crust) were determined. According to the obtained results, since the density method does not give numerical value and gives similar results to the groups formed according to the actual measurement, The use of mathematical formula and shell thickness determination methods, especially in incubation studies, may produce misleading results because they do not resemble actual measurement results. For this reason, in cases where shell thickness can not be determined directly, the values read by the ultrasonic assisted measuring device give the closest result to the actual measured values.