Derin temellerin incelenmesinde yapı jeofiziği uygulamaları
Application of construction geophysics in deep foundations
- Tez No: 462913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ AHMET YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Geophysics Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ülkemiz önemli bir deprem kuşağı üzerinde olması nedeniyle yapıların güvenliği önem arz etmektedir. Artan nüfus ve gelişen endüstri ile yüksek yapılaşmaya gereksinim duyulmuştur. Bu ihtiyaca binaen yüksek yapılaşma zaruri hal almıştır. Fakat son yıllarda yüksek yapılaşma ihtiyacının karşılanması yönünde mevcut yönetmeliklerde eksiklik olduğu görülmektedir. Yüksek yapılaşmayla birlikte derin temellere olan ihtiyac ortaya çıkmıştır. Derin temeller yeraltında imalatı yapılan beton yapılar olarak tariflenir. Derin temellerin oturtulacağı zeminlerin iyileştirilmesi, üst yapıdan gelen proje yükleri ve deprem gibi tekrarlı yükler altında gerek duyulan dayanıklılık derin temellerin kalitesi ile birinci dereceden ilişkilidir. İşveren ve yüklenicinin ortak güvencesi bu yapıların dayanıklılığı ve uygun malzemelerle imal edilmesidir. Teknolojik gelişime paralel olarak derin temellerin kalite kontrolü için uygulanan Tahribatsız Test Yöntemlerin (Non-Destructive Test) kullanımı daha çok yaygınlaşmıştır. Tahribatsız Test Yöntemleri, yeraltında imal edilmiş yapıların konumunu, geometrisini, kütlesini ve sorunlarını görme şansı vermektedir. Bununla birlikte Tahribatsız Test Yöntemleri imalat sorunların tespitinde ve ileriye doğru izlemede de hızlı ve ekonomik bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Tahribatsız Test Yöntemleri kalite kontrol, durum tespiti ve izleme amaçlı kullanılması yapılarda jeofizik araştırmaların önemli bir uygulama alanını oluşturmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında son yıllarda kullanımı sıkça artan tahribatsız test yöntemlerinden biri olan Karşıt Kuyu Ultrasonik Loglama (Cross Hole Ultrasonic Logging) ile derin temellerin oturtulacağı zeminlerin iyileştirilmesi amacıyla projelendirilen fore kazık imalatlarının kalite kontrolü yapılabilmekte ve kazık projelerinin kriterlerini sağlayıp sağlamadığı tespit edilebilmektedir. Bu tür tahribatsız test yöntemleri, zemin iyileştirme projelerinin şartnameleri gereğince istenmesi durumunda ileride oluşabilecek yapısal sorunların önceden tespiti ve izlenebilirliği konusunda önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
The safety of structures is an important issue since Turkey is located in an earthquake zone. It has become a necessity to build tall buildings due to increased population and developing industry. Thus the need for such vertical buildings has become imperative. Though, in recent years, it appears that the existing regulations are lacking to meet the needs for such tall buildings. The need for a deep foundation for those tall buildings has emerged consequently. Deep foundations are defined as concrete structures that manufactured under the ground. The required durability under both project loads and repetitive loads, such as earthquakes, are associated with deep foundations quality to the first degree. The common assurance between employers and contractors is the durability of these structures and being manufactured by approved materials. In parallel with technological progress, the use of Non-Destructive Testing Methods (NDT), which is applied for quality control of deep foundations, has become more widespread. Non-destructive Test Methods give you the chance to see the location, geometry, mass and problems of underground structures. Non-destructive testing methods, however, stand out as a fast and economical method in detection of manufacturing problems and in the future follow-ups of the monitoring. Non-destructive Test Methods constitute an important field of application of geophysical applying in concrete structures for use in quality control, assessment and monitoring purposes. In this M.Sc. study, it has been shown that using Crosshole Ultrasonic Logging, being one of the non-destructive test methods that gained frequent usage recently, makes it possible to quality control bored pile productions in order to improve deep foundations and identify whether pile projects meet the criteria of pile projects or not. This kind of non-destructive test methods play an important role in identifying and monitor discontinuities of deep foundations in case it is demanded by the specifications of the ground improvements.