Kortikal nicel duyusal testler arasındaki bağıntıların veri madenciliği yöntemleriyle analizi
Analysis of relations among cortical quantitative sensory tests using data mining methods
- Tez No: 462935
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Diyabet hastalığı otoimmünite, genetik faktörler, çevresel faktörlerin etkisi veya vücutta insüline karşı direnç gelişmesi ile ortaya çıkan ve kandaki şeker dengesinin bozulmasına neden olan metabolik bir hastalıktır. Bu tez çalışmasında, diyabet hastalarında nöropati teşhisinde kullanılan EMG ve MNSI testlerine ek olarak Cortical Metrics testleri yapılmış ve bu testler arasındaki olası bağıntıların varlığı incelenmiştir. Bunun yanı sıra hasta ve sağlıklı bireylerden toplanan CM-6 test verileri Temel Bileşen Analizi ve Destek Vektör Makineleri yöntemleri kullanılarak karşılaştırılmış ve cihazın hasta/kontrol bireylerini ayırmadaki etkisi gözlemlenmiştir. Bu amaçla eşit sayıda diyabet hastası ve sağlıklı bireyden veri toplanmıştır. Veriler arasındaki bağıntının incelenmesi amacıyla Kanonik Bağıntı Analizi yönteminden faydalanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde duyusal testler(EMG, MNSI, CM-6) arasından sadece EMG ve CM-6 cihazları ile yapılan testler arasında bir bağıntı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a metabolic disease, which emerges because of autoimmunity, genetic factors, environmental effects or arising resistance to insuline in human body and cause blood glucose levels to degenerate. In this thesis, Cortical Metrics tests were made in addition to EMG, MNSI which are used to diagnose neuropathy in diabetic patients and existence of probable correlations among these tests are analyzed. Additionally, CM-6 test data which are collected from healthy individuals and diabetic patients are compared by using Principal Component Analysis and Support Vector Machines methods and efficacy of Cortical Metrics device on distinguishing healthy individuals and diabetic patients was observed. For this purpose, data was collected from equal number of healthy individuals and diabetic patients. It was benefited from Canonical Correlation Analysis method to analyze correlation among data. As a result of analyses, it has been determined that among sensory tests (EMG, MNSI, CM-6), there is a correlation between only EMG and CM-6 test results.