Bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin antiglikasyon aktiviteleri
Antiglycation activities of some plant extracts and chemical compounds
- Tez No: 462936
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Proteinlerin amino gruplarının, glukoz ve diğer indirgeyici şekerlerle enzimatik olmayan, kendiliğinden gerçekleşen tepkimesi glikasyon olarak adlandırılır. Glukoz ve diğer indirgeyici şekerlere ek olarak, gıdalarla alınan, lipidlerin peroksidasyonu ve birçok diğer mekanizmanın ürünü olarak oluşan reaktif karboniller de protein glikasyonuna neden olurlar. Glikasyon sonucunda ileri glikasyon son ürünleri oluşur. Diyabet gibi durumlarda, artmış glukoz konsantrasyonunun bir sonucu olarak ileri glikasyon son ürünleri proteinler üzerinde birikir, hücrenin yapısını ve fonksiyonunu değiştirirler. Böylece ileri glikasyon son ürünleri diyabetin mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonlarının gelişimine katkı sağlarlar. Bu çalışmada bazı bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin glikasyonu inhibe ettiği saptanmıştır. En etkili inhibitör sakız ağacı ekstresi olarak bulunmuştur. Bu nedenle bu bitki ekstreleri ve kimyasal maddelerin diyabet komplikasyonlarının tedavisinde ve ilaç endüstrisinde kullanılabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Spontaneous non-enzymatic reaction of protein amino groups with glucose and other reducing sugars is called glycation. In addition to glucose and other reducing sugars, reactive carbonyls wich are taken up with food, such as peroxidation of lipids and products of many other mecanisms, also cause protein glycation. As a result of the glycation, advanced glycation and products occur. In situations such as diabetes as a consequence of increased glucose consentration, advanced glycation end products accumulate on proteins, alter the cell structure and function. Therefore, advanced glycation end products contribute to the development of microvascular and macrovascular complications of diabetes. In this study, it was determined that some plant extracts and chemical substances inhibited glycation. Pistacia atlantica Desf. Extract was found as the most effective extract. For this reason it is possible that these plant extracts and chemical substances can be used in the treatment of complications of diabetes and in the pharmaceutical industry.