O,n,s donör atomları içeren bazı schıff bazlarına ait geçiş metal komplekslerinin sentezi ve yapı tayini
Synthesis and characterization of transition metal complexes of some schiff bases including o,n,s donor atoms
- Tez No: 462934
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BAL DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tiyosemikarbazonlar Schiff bazlarının önemli bir sınıfıdır ve özellikle gösterdikleri geniş çaplı biyolojik aktivitelerinden dolayı önemli çalışmalara konu olmaktadır. Çalışma kapsamında tiyosemikarbazon türevi ligantlar ile diamin türevi bileşiklerin demir(III), nikel(II) ve bakır(II) karışık-ligant kompleksleri elde edilerek yapıları aydınlatıldı. Tiyosemikarbazon bileşikleri ve komplekslerin özellikleri ve yapıları elementel analiz ve spektroskopik yöntemlerle (IR, 1H-NMR, ESI-MS, UV-vis) araştırıldı ve komplekslerin tek kristal yapısı X-ışını kırınımı yöntemi ile aydınlatıldı. Bu bileşiklerin MTT yöntemi ile K562 lösemi hücrelerine karşı sitotoksik özellikleri incelendi ve iki kompleksin bu hücre hatlarına karşı sitotoksik aktivitesi gözlendi. Özgün bileşiklerin sentezi ve sentezlenen bileşiklerin gösterdikleri biyolojik aktivitelerden dolayı, çalışma bu sınıftan bileşiklerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin anlaşılması için önemli yararlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazones are an important class of Schiff bases and these compounds are subject of important studies especially because of the wide range of biological activities they exhibit. In this study, we have been synthesized and characterized iron(III), nickel(II) and copper(II) mixed-ligand complexes of thiosemicarbazones with diamines. The properties and structures of ligands and complexes were investigated by elemental analyses and spectroscopic methods (IR, 1H-NMR, ESI-MS, UV-vis). The cytotoxic properties of these compounds against K562 leukemia cells were examined by MTT method and the cytotoxic activity of the two complexes against these cell lines was observed. Because of the synthesis of the novel compounds and their biological activities, this study will provide important benefits for understanding the physical, chemical and biological properties of these class compounds.