Amatör olta balıkçılığında çapari ve hafif olta takımlarının (lrf) av etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of fishing efficiency fishing line and light rock fishing in the recreational handline fishery
- Tez No: 462938
- Danışmanlar: PROF. DR. FİRDES SAADET KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Boğazı'nda yaygın olarak kullanılan geleneksel çapari takımları ile ülkemizde son yıllarda yayılmaya başlayan hafif olta takımlarının (LRF) av etkinliği ve çapari takımlarında kullanılan 6, 8 ve 10 numaralı iğnelerin istavrit balığının boy seçiciliği üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Her iki olta takımında yakalanan balıkların % 89,60'lık oranı Trachurus mediterraneus, % 5,12 ile Scorpaena porcus, % 1,98 ile Sardina pilchardus, % 0,99 ile Atherina boyeri, % 0,66 ile Liza aurata, % 0,50 ile Scorpaena scrofa, % 0,33 ile Pomatomus saltatrix ve Sprattus sprattus ve diğer türler oluşturmaktadır. Çaparilerde avlanan istavrit balıklarının boy dağılımı 6,1 ile 19,0 cm arasında, LRF takımlarında avlanan istavrit balıklarının boyları ise 9,0 ile 16,0 cm arasında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiency of traditional handline fishing commonly used in the Strait of Istanbul and light rock fishing (LRF) beginning to spread in recent years were investigated. In addition, the effects of the hooks (numbers 6, 8 and 10) used in the handline fishery on the size selectivity for horse mackerels were also studied. It was found that the fish caught using both types of fishing gear were composed of Trachurus mediterraneus (89.60%), Scorpeana porcus (5.12%), Sardina pilchardus (1.98%), Atherina boyeri (0.99%), Liza aurata (0.66%), Scorpaena scrofa (0.50%), Pomatomus saltatrix (0.33%), Sprattus sprattus (0.33%) and other species. It was determined that the size frequency distribution of horse mackerel caught using handlines and LRF varied between 6.1–19.0 cm and 9.0–16.0 cm, respectively.