Sıcaklığa duyarlı polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve ilaç salımında kullanımının incelenmesi
Synthesis and characterization of thermoresponsive polymers and investigation of their uses in drug release
- Tez No: 462961
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİNE KAŞGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tez çalışmasında, sıcaklığa duyarlı polimerler sentezlenmiş, karakterize edilmiş ve bu polimerlerin ilaç salımında kullanımı incelenmiştir. Bu amaçla DEAM ve DADMAC monomerleri, amonyum persülfat (APS) başlatıcısı ve TEMED hızlandırıcısı kullanılarak, PEG(400)DA çapraz bağlayıcısı varlığında polimerleştirilmiştir. Polimerizasyon reaksiyonlarında, diğer parametreler sabit tutularak, farklı monomer konsantrasyonlarının ürün özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Hazırlanan polimerler, FTIR spektroskopisi, SEM analizi ve %DADMAC tayini yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Elde edilen kopolimerlerin destile sudaki şişme davranışları ve sıcaklığa duyarlılık özellikleri incelenerek, sentez parametreleri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca polimerlerin diklofenak sodyum yükleme ve salım özellikleri incelenmiş ve ürün özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Gerçekleştirilen FTIR analizleri, SEM analizleri ve %DADMAC tayinleri sonucunda DADMAC monomerinin kopolimer yapısına girdiği ve beslemedeki DADMAC oranı ile artış gösterdiği gözlenmiştir. Ürünlerin şişme davranışları incelendiğinde kopolimerdeki DADMAC miktarının değişimiyle denge şişme değerinin farklandığı görülmüştür. Diklofenak sodyum yükleme ve salım deneyleri sonucunda kopolimer yapısındaki DADMAC ilavesinin ilaç yükleme kapasitesine olumlu katkıda bulunduğu ve ilaç bileşiğinin 37oC'ta daha kontrollü bir şekilde salındığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thermoresponsive polymers were synthesized, characterized and their uses in drug release were investigated. For this purpose, DEAM and DADMAC monomers were polimerized in presence of PEG(400)DA as crosslinker, ammonium persulfate (APS) as initiator and TEMED as accelerator. Effect of different monomer concentrations on product properties were investigated by keeping other parameters constant.during polymerization reactions. The prepared polymers were characterized by using FTIR analysis, SEM analysis and determination of %DADMAC methods. The swelling behavior and temperature sensitivity of the obtained copolymers were investigated and correlated with the synthesis parameters. Furthermore, the diclofenac sodium loading and release properties of the polymers were investigated and compared with the product properties. FTIR analysis, SEM analysis and determination of %DADMAC results observed that DADMAC monomer participated in copolymer structure and it increased with the DADMAC feed. When the swelling behaviors of the products were examined, it was seen that the equilibrium swelling value was changed by changing the amount of DADMAC in the copolymer. As a result of diclofenac sodium loading and release experiments, it was observed that DADMAC addition of the copolymer structure positively contributed to the drug loading capacity and that the drug compound was released in a more controlled manner at 37°C.