Primer anjiyoplasti uygulanan hastalarda bazal hemoglobin degerinin hastane içi olumsuz kardiyovasküler olaylar ve hemorajik komplikasyonlarla ilişkisi
In-hospital prognostic value of hemoglobin levels on admission in patients with acute st segment elevation myocardial infarction undergoing primary angioplasty
  1. Tez No: 462965
  2. Yazar: ALEV KILIÇGEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT KIRMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Amaç: ST-elevasyonlu akut miyokard infarktüslü (STEMİ) hastalarda geliş hemoglobin (Hb) değerinin hastane içi major olumsuz kardiyovasküler olaylar (MACE) ve hemorajik komplikasyonlarla ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışma planı: Hastanemize ocak 2006 - nisan 2008 tarihleri arasında STEMİ ile başvuran ve primer perkütan koroner girişim (PCI) uygulanan 1625 hasta çalışma populasyonunu oluşturdu. Çalışma retrospektif olarak dizayn edildi. Hastalar geliş hemoglobin değerlerine göre kuartillere bölündü. Kuartil 1 (Ql. Sl2.5 g/dl, n=406) , kuartil 2 (Q2, 12.6 - 13.8 gi di , n=41 2). kuartil 3 (Q3, 13.9 - 15.0 gidi, n=419), kuartil 4 (Q4, 15.1 g/dl, n=388). Bulgular: Dünya sağlık örgütü kriterlerine göre (erkekler için Hb0.05).
Özet (Çeviri)
Abstract PURPOSE: Anemia is a common comorbidity in patients presenting with ST-elevation myocardial infarction (STEMI). The aim of this study was to investigate the in-hospital prognostic value of admission hemoglobin (Hb) levels in patients with acute STEMI undergoing primary percutaneous coronary intervention (p-PCI). METHODS: This is a retrospective study of 1,625 patients with STEMI stratified by quartiles of admission Hb concentration (Q1 ≤12.5 g/dl, Q2 12.6-13.8 g/dl, Q3 13.9-15.0 g/dl, Q4 ≥15.1 g/dl). Main outcome measures were in-hospital rates of all cause mortality, re-infarction, target vessel revascularization, stroke, heart failure (HF) and bleeding complications. RESULTS: The incidences of in-hospital mortality according to quartiles from Q1 to Q4 were 8.6, 3.9, 2.4 and 2.6%, respectively (p < 0.001). The incidences of major hemorrhage and HF were significantly higher in Q1, compared to the other quartiles (7.4, 1.9, 3.1, 2.8%, p < 0.001; 16.3, 8.5, 7.7, 9.8%, p < 0.001, respectively). Multiple logistic-regression analysis showed that low admission Hb level (Q1) is an independent and a potent predictor for in-hospital mortality [unadjusted odds ratio (OR): 3.84, 95% confidence interval (CI): 1.78-7.82; p < 0.001]. CONCLUSION: Lower concentrations of Hb on admission are associated with higher rates of in-hospital mortality, heart failure and major bleeding after p-PCI.