Aktif karbona sol-jel yöntemi ile bağlanan gümüşün etkisi ve metilen mavisi adsorpsiyonu
Methylene blue adsorption and preparation of silver bound to activated carbon with sol-gel method
- Tez No: 462990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ALTINTIĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada at kestanesi dış kabuğunun H3PO4 kimyasal aktivasyonu ile aktif karbon hazırlanmıştır. H3PO4 ile yapılan kimyasal aktivasyonda emdirme süresi 24 saat, emdirme oranı 1:3, karbonizasyon sıcaklığı 600°C olarak belirlenmiştir. Karbonizasyon işlemi sırasında 150 mL/dk akış hızında azot gazı geçirilmiştir. Oksijen içeren aktif karbonlara gümüşün eklenmesi sol-jel yönteminden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Fonksiyonalize edilmiş AK yüzeyine AgNO3 eklenerek iyi dağılmış gümüş nanoparçacıklarla aktifleştirilmiş nano-kompozitleri, iyon dipol etkileşimleri ve daha sonra Ag+'nın indirgemesi ile hazırlanmıştır. Aktif karbon ve sol jel yöntemi ile hazırlanan gümüş (AK/Ag) nano-kompozitlerin yüzey alanı 77 K sıcaklığında N2 adsorpsiyonuna bağlı olarak Brunauer-Emmett-Teller (BET) yüzey alanı hesaplama yöntemi ile hesaplanmış ve aktif karbonlar için en yüksek yüzey alanı 982 m2/g olarak bulunurken AK/Ag-1 için en yüksek yüzey alanı 658,488 m2/g olarak bulunmuştur. AK/Ag nano-kompozit örneklerinin mikroyapı ve yüzey morfolojileri SEM ile incelenmiştir. AK/Ag örneklerindeki gümüş miktarı Atomik Adsorpsiyon Spektroskopisi ile belirlenmiştir. X-ışını Difraksiyonu ile aktif karbona bağlanan gümüş miktarı arttıkça kristallerin daha keskin olduğu saptanmıştır. Yüzey alanı 658,488 m2/g olan AK/Ag-1 ile boya giderim çalışmaları yapılmış ve qmax değeri 416,66 mg/g olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study activated carbon was prepared with the chemical activation of horse chestnut shell and H3PO4. Impregnation time was identified as 24 hours, impregnation ratio was identified as 1:3 and carbonization temperature was determined as 600°C in the chemical activation conducted with H3PO4. Nitrogen gas with 150 mL/min flow speed was crossed during the carbonization process. The reduction of Ag+ was performed as the result of the ion dipole interaction of Nano-composites activated by well distributed silver Nano-particles by adding AgNO3 on the functionalized AK surface. Surface area of silver (AK/Ag) nano-composites which was prepared with activated carbon and sol gel method was calculated by using Brunauer-Emmet-Teller (BET) surface area calculated method depending on the N2 adsorption at 77K and as the highest surface area was found 982 m2/g for activated carbons, the highest surface area for AK/Ag-1 was found as 658.488 m2/g. Adsorption features and characterization of silver which was added to activated carbon that contains the highest surface area oxygen containing activated carbons were examined. Micro-structure and surface morphologies of the AK/Ag nano-composite samples were examined with SEM. As the silver amount that was tied to the activated carbon via X-Ray Diffraction has increased, it was identified that the crystals were more vivid. Dye removal processes were performed with AK/Ag-1 with 658.488 m2/g surface area and qmax value was calculated as 416.66 mg/g.