Labada (rumex patientia)bitkisinin farklı koşullarda yetiştirilerek antioksidan enzim aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant enzyme activities from patience dock (rumex patientia) plant by growing in different conditions
  1. Tez No: 462989
  2. Yazar: HACER SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, labada bitkisinde süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), peroksidaz (POD) ve polifenol oksidaz (PPO) enzim aktiviteleri incelenmiştir. Labada bitkileri öncelikle saksılara ekilmiştir. Bu bitkilere 3 gün ara ile aynı konsantrasyonlarda FeCl2, CuSO4, Pb(NO3)2, AlCl ve CdCl2 ve çay, yumurta, aspirin, saf su, çeşme suyu, çay-Pb, çay-Al, çay-Cd, yumurta-Pb, yumurta-Al, yumurta-Cd, aspirin-Pb, aspirin-Al, aspirin-Cd, sistein-Pb, sistein-Al, sistein-Cd, çözeltileri stres faktörleri olarak uygulanmıştır. Bitkiler belirli bir büyüklüğe eriştiklerinde yaprak kısımları alınarak derin dondurucuda saklanmıştır. Saklanan bu bitki yaprakları araştırma yapılacağı zaman ekstrakte edilerek antioksidan enzimlerden olan SOD, CAT, POD ve PPO enzimlerinin aktiviteleri incelenmiştir. Sonuç olarak, SOD, CAT, POD ve PPO enzimlerin Fe, Cu, Al, Pb, Cd ve çay, yumurta, aspirin, saf su, çeşme suyu, çay-Pb, çay-Al, çay-Cd, yumurta-Pb, yumurta-Al, yumurta-Cd aspirin-Pb, aspirin-Al, aspirin-Cd, sistein-Pb, sistein-Al, sistein-Cd, stres etkilerine maruz bırakıldıklarında istatiksel olarak aktivitelerinin arttığı ve bitkinin büyümesinde olumlu olumsuz olmak üzere etkiler yaptığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of Fe, Cu, which are the essential elements for plants were determined on the activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), peroxidase (POD) and polyphenol oxidase (PPO). Rumex patienia plant was first cultivatedin the pots.Then, the plant was treated with the same concentrations of FeCl2, CuSO4, Pb(NO3)2, AlCl and CdCl2 and tea, egg, aspirin, distilled water, fountain water, tea-Pb, tea-Al, tea-Cd, eggAl, egg-Cd aspirin -Pb, aspirin -Al, aspirin-Cd, cysteine-Pb, cysteine-Cd and cysteine-Cd as stress factors. When the plant reached a certain size, it was harvested and stored in deep freeze. The activities of SOD, CAT, POD and PPO enzymes known as antioxidant enzymes were investigated by extracting the enzymes from the stored plant leaves. As a result, the activities of the antioxidant enzymesSOD, CAT, POD and PPO were increasedstatistically when they were effected by Fe, Cu, Al, Pb, Cdtea, egg, aspirin, distilled water, fountain water, tea-Pb, tea-Al, tea-Cd, eggAl, egg-Cd aspirin -Pb, aspirin -Al, aspirin-Cd, cysteine-Pb, cysteine-Cd and cysteine-Cd as stress factors. The growth of the plant was also negatively or positively affected by the stress factors.