Gay problem play: An analysis of homosexual attitudes and attitudes toward homosexuality in three American plays
- Tez No: 4631
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UÇELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
108 Türkçe özet Amerikan toplumu cinsel davranışların tümüne korku ve endişe ile yaklaşır. Bu tavır eşcinsel davranışlar karşısında ise yargıla maya ve mahkum etmeye dönüşür. Bu tezin amacı, bu toplum yapısı içinde varolmaya çalışan eşcinsellerin çabalarını ve sorunlarını anlatan“eşcinsel problem oyunlarını”incelemektir. Bu tür oyunlar, eşcinsel oyun kişisinin karşılaştığı zorlukları ve acıyı göstererek, katlanmak zorunda kaldığı haksız ve zorba tutumları sergileyerek ve tüm insanca özelliklerini açığa çıkararak değişimi, reformu amaçlar ve bu kişiler için sevgi ve mutluluğun bir yanılsama olmadığını gösterir. Bu tez dört bölümden oluşuyor: Birinci bölüm eşcinselliğe karşı tavırların özünü, kökenlerini, yasal ve genel tavırları, kadın ve er kek eşcinselliğine karşı farklı tutumları ve eşcinsel hareketlerini inceliyor. İkinci bölüm eşcinsel davranış ve eşcinsel kişilik arasındaki farklılıkları irdeleyerek, kadın ve erkek eşcinseller hakkında istatistiksel veriler ve eşcinsel toplulukların yapısı ve işlevi hak kında bilgi veriyor, üçüncü bölüm Amerikan tiyatrosunda eşcinselliğin işlenişini tarihsel bir bakış açısından verirken, eşcinselliği işleyiş farklılıklarına göre oyunları grupluyor. Dördüncü ve son bölüm, bu grupların en önemlisi olan, eşcinsel problem oyunlarını ayrıntılı olarak inceliyor ve bu verileri üç Amerikan oyununa uyguluyor.109 Tezin amacı oyun yazarlarının, eşcinsel kişilerin sapkın, anormal ve hasta kişiler olmadıklarına, duygu ve zekaları ile insanlık serüvenine katkıda bulunabilecek nitelikte olduklarına okuyucu-seyirciyi ikna etme çabalarını dile getirmektedir. Bunun yanında, bu oyun yazarlarının yarattıkları oyun kişileri ile eşcinsellikle ilgili bilimsel veriler arasında tutarlılık olduğu vurgulanırken, tarih içeri sinde eşcinsel oyun kişilerinin ele alınışlarındaki olumlu değişikliğe de dikkat çekiliyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My study is aimed at the full comprehension of the“gay problem plays”which voice the problems of being a homosexual in the American society which has anxieties and fears of sexual behaviors of all types, particularly homosexual behaviors. By showing the gay character's suffering and pain, displaying the injustice and cruelty he has to endure and revealing his full human qualities, the gay problem play is an attempt at change and reform while showing that love and happiness are not illusions for the homosexual. There are four parts to this dissertation: the first (Offers brief background information about the origins of homosexual condemnations, legal and public attitudes to homosexuality, differences of attitudes to male and female homosexuality and the homosexual movement. The second chapter concen trates on and distinguishes between homosexual behavior and identity, statistical data about male and female homosexuality, and the structure and functions of a homosexual community. The third chapter is a survey of the treatment of homosexuality in the American theatre; the plays have been grouped according to the way they have used homosexuality. The fourth and last chapter, takes the most important group of plays - the“gay problem play”- analyzes it and applies it to three repre sentative American plays. The thesis is aimed at showing the efforts the playwrights have made to convince audiences that homosexuals are not perverse,.111-abnormal, or sick, that they, too, have something to contribute to the world, that they are capable of emotion and intellect. Also, the agreement between scientific data about homosexuality and the homo sexual characters the playwrights have drawn, and the progress the treatment of the homosexual character has undergone is emphasized. -iv-