New journalism and the nonfiction novel: Creating art through facts
- Tez No: 4630
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UÇELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı New Journal ism' i (Yeni Gazetecilik) özellikle de nonfiction novel'ı (olgu yönelimli roman) derinlemesi ne incelemektir. Bu türün nasıl, ne zaman ve neden ortaya çıktığının irdelenmesi ve gerçekte ne olduğunun araştırılması yoluyla altmışlı yıllardaki gerçeklere dayalı edebiyata olan genel eğilimin nedeni açıklığa kavuşturulmak istenmektedir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, tarihsel bir geçmiş sunarak türdeki farklılıkları ve gelişimi incelemektedir. İkinci.bölümde, türün tanımlanmasına, içeriğinin ve tekniğinin tanıtılmasına çalışılmıştır, üçüncü bölüm nonfiction novel'ı ortaya çıkardığını öne süren Truman Capote'nin in cold bIooğ adlı eserinin kapsamlı bir biçimde incelenmesinden oluşmaktadır. Dördüncü bölüm, türün tanınmış bir başka temsilcisi olan Tom Wolfe ve The Electric Kool-Aid Acid Test adlı eseri ile ilgilidir. Beşinci ve son bölüm, The Armies of the Night adlı eserinde Norman Mailer' in bu türe yaklaşımını ortaya koymaktadır. Tez, gazeteciliğin de edebî yollar kullanılarak sanatsal düzeye ulaştırılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu araştırmada incelenen New Journalism ve nonfiction novel örnekleri, bu türün de önemli edebî değer taşıyan eserler arasında yer alması gerektiğini kanıtlamaktadir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT My work is aimed at studying the New Journalism, particularly, the nonfiction novel in depth. By concentrating on how, when, why it came into being and what it actually was, it makes explicit the reason for the general tendency towards factual artistic writing in the sixties. There are five parts to this dissertation: the first offers a historical background, introduces the variety in New Journalism and traces the development. The second attempts to define it, furthermore, to examine its content and techniques. The third is a close analysis of in cold Blood by Truman Capote who has claimed to invent the“nonfiction novel.”The fourth deals with Tom Wolfe and his The Electric Kool-Md Acid Test, another well-known representative of the form. Finally, the fifth presents Norman Mailer's approach to the nonfiction form in The Armies of the Night. The thesis is aimed at showing that journalistic writing can also be elevated to an artistic level by the use of literary devices. Moreover, examples of the New Journalism and the nonfiction novel form, indicate that it deserves a place among qualified literary works.