Eğitim ortamlarındaki fiziksel değişkenlerin nesnelerin interneti uygulaması kullanılarak öğrenciler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the influence of physical variables in classrooms on students via internet of things application
- Tez No: 463100
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı; eğitim ortamlarındaki fiziksel değişkenlerin (sıcaklık, nem, hava kalitesi, ışık, ses) öğrencilerin dikkat, motivasyon, tutum ve akademik başarı algıları üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma kapsamında Nesnelerin İnterneti (Nİ) uygulamasıyla fiziksel değişkenlerin öğrenciler tarafından izlenebilmesi sağlanmıştır. Sonrasında öğrencilerin fiziksel değişkenleri Nİ uygulaması ile izleyebilmelerinin dikkat, motivasyon, tutum ve akademik başarı algısına etkileri incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen çalışma örneklemi Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi'nde beş ayrı eğitim ortamında 262 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada eğitim ortamlarındaki fiziksel değişkenler incelendiğinden; küçük sınıf, normal derslik, amfi, kimya laboratuvarı, bilgisayar laboratuvarı olmak üzere özellikleri birbirinden farklı beş ayrı eğitim ortamında çalışma yürütülmüştür. Nİ uygulaması kapsamında sınıfların fiziksel değişkenlerini ölçüp internet ortamına gönderebilecek bir prototip geliştirilmiş ve beş ayrı eğitim ortamındaki öğrencilerin altı hafta boyunca bu fiziksel değişkenleri izlemeleri sağlanmıştır. Uygulama süresince fiziksel şartların iyi ve kötü olduğu zamanlarda öğrencilere anket uygulanmıştır. Sınıflar, fiziksel değişkenlerin iyi ve kötü olduğu durumlara göre ayrıca fiziksel şartları izleme ve izlememe durumuna göre iki ayrı gruba ayrılmıştır. Bu ayrım sonrasında fiziksel değişkenlerin ve fiziksel değişkenleri Nİ uygulaması ile takip edebilmenin öğrencilerin üzerindeki etkileri incelenmiştir. Nem değişkenin öğrenciler üzerinde ve fiziksel değişkenlerin tutum üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı; sıcaklık, hava kalitesi, ışık ve sesin öğrencilerin dikkat, motivasyon ve akademik başarı algısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fiziksel değişkenlerin Nİ uygulaması ile izlenebilir hale gelmesi ise öğrencilerin dikkat, motivasyon, tutum ve akademik başarı algılarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the effects of physical variables (temperature, humidity, air quality, light, sound) on students' attention, motivation, attitudes and academic success perceptions. For this context, these effects were examined and by developing Internet of Things (IoT) application, it was made possible for students to follow these physical variables. Then, the effects of these variables on students' attention, motivation, attitudes and academic success perceptions were analyzed. In this study, one of the quantitative research designs, causal-comparative research design was used. The sample of this study consists of 262 students studying at Ataturk University Kazım Karabekir Faculty of Education. Purposive sampling was used to choose the sample of the study. Since the physical variables in the study environment are examined; the study was conducted in five different classes with different characteristics such as small class, normal classroom, amphi, chemistry laboratory, computer lab. Within the scope of the IoT application, a prototype that can measure the physical variables of the classes and send them to the internet environment was developed, and the students in five different classes were trained for these physical variables for six weeks. During the course of the application, students were asked to take a survey when the physical conditions were good and bad. Classes were divided into two groups according to their physical and physical condition, as well as physical conditions. After this distinction, we examined the effects of physical variables and students' ability to follow physical variables with IoT application. The results showed that there was no significant effect of humidity on students and no significant effect of physical variables on attitude; temperature, air quality, light and sound were found to have significant effect on attention, motivation and academic achievement of the students. It was also found that monitoring physical variables with IoT application positively affected students' attention, motivation, attitude and academic success perceptions.