Dünya güç merkezleri ve Brezilya
World power centers and Brazil
  1. Tez No: 463129
  2. Yazar: ÇAĞLA KÜÇÜKŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Brezilya'nın dünya genelinde ekonomide önemli bir konumda olması ve buna bağlı olarak sekizinci sırada yer alması, hem iç politikada hem de dış politikada etkin bir faktör oluşturmasını sağlamaktadır. Ancak Brezilya'nın dış politikada asıl unsurun oluşturulmasının, kendi politikasından bağımsız bir politika ile yönetildiğini göstermektedir. Ülkenin ekonomik performansının çok yüksek seviyede olması ve bu performansın ülke içerisinde de şekillenen bir yapıda olduğunu tespit etme odaklı çalışmaların geliştirilmesi, Brezilya'daki gelir dağılımında eşit bir ilkenin etkin olamadığı ve toplumun refah yapısının yüksek seviyede olmadığı görüldüğünde böyle bir durumun oluşmasındaki asıl nedenin ne olduğu çalışma kapsamında belirlenmeye çalışılmıştır. Diğer yandan çalışma kapsamında, dünya güç merkezleri olan İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın küresel güç olarak değerlendirilmesinin nedenleri ve Brezilya'nın bu çerçevede küresel bir güç olabilme niteliğinin değerlendirilmesi sağlanmıştır. Bu bağlamda, Brezilya'nın bölgesel gücünün küresel bir boyut taşıyabileceği üzerine yorum geliştirildiğinde, askeri ve siyasi yapısının etkinlik taşımaması, siyasi krizlerin bir etkisi sonucunda, refah düzeyinin iyi bir pozisyonda olmaması, nükleer enerjiye yönelik çalışmaların yapılmaması küresel bir güç yapısında olmasını engellediği belirlenmiştir. Bu duruma etki eden önemli unsurun ise dünya güç merkezlerinin bu ülke üzerindeki rollerinden kaynaklı olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The fact that Brazil is in an important position in the economy all over the world, and therefore in the eighth position, requires an effective factor both in domestic politics and foreign policy. However, it shows that thecreation of the main element of Brazil's foreign policy is governed by an independent policy of it sown policy. The development of work focused on determining the economic performance of the country at a very high level and that this performance is also shaped within the country, the fact that an equal principle in income distribution in Brazil can not be effective and that the social welfare structure is not at a high level. On the other hand, within the scope of the study, the reasons for the assessment of the world power centers Britain, the People's Republic of China, the United States of America and Russia as global powers and the fact that Brazil is a global power in this framework have been assessed. In this context, it was determined that Brazil's regional power could be a global dimension, and that it prevented the military and political structure from being effective, the consequences of political crises, the welfare level not being in a good position, and the fact that nuclear energy work is not a global power. It is determined that the important factor affecting this situation is derived from the role of world power centers on this country.