Dünya ekonomisinde değişen dengeler ve yükselen ekonomilerin artan önemi
Decentralization in the world economy and increasing importance of emerging countries
- Tez No: 279490
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİİR YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
İlk defa Goldman Sachs tarafından 2001 yılında klasik büyüme modellerinde yer alan gelişmekte olan ülkelerdeki sermayenin yüksek getirisine ve az gelişmiş ülkelerin, gelişmiş ülkelerdeki mevcut teknolojiyi uyarlayabilme şansı varsayımlarına dayanarak ortaya atıldığında büyük tartışmalar yaratan BRIC kavramı ile ilgili değerlendirmeler, dünya ekonomisinde arda arda yaşanan hızlı ekonomik büyüme ve 2008 Küresel Krizi süreçleri sayesinde bugün daha sağlıklı olarak yapılabilmektedir. Gerek küresel büyüme gerekse kriz döneminde gösterdikleri performans ile Rusya dışındaki BRIC ülkeleri, üç büyük ekonomik blokla önemli bir yakınsama süreci içine girmişlerdir. Yakınsama, bu üç ülkede farklı oranlarda gerçekleşmektedir. Yakınsama süreci en hızlı Çin'de yaşanırken bu ülkeyi Hindistan takip etmektedir. Rusya ise diğer BRIC ülkeleri gibi, ürün yelpazesini zenginleştiremeyip doğal kaynak ve enerji ihracatına bağımlılığını sürdürdüğünden uluslararası konjektürel gelişmelerden fazla etkilenmekte olup Çin, Hindistan ve Brezilya'dan farklı bir portre çizmektedir. Kısacası, 1980 ve 1990'larda ekonomik güç merkezleri olarak gösterilen üç büyük ekonomi bloğunun bugün ağırlıklarının nispeten azaldığını ve çok kutuplu bir dünyaya doğru yol aldığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.Türkiye'nin 1980'den sonra dışa açılması, Türk firmalarının rekabet gücünü arttırıp, ekonominin tarım ekonomisinden sanayi ekonomisine geçmesini sağlayarak kişi başına düşen geliri çarpıcı bir şekilde yükseltse de dışa bağımlığılığı artarak sürmektedir. Türkiye'den daha sonra dışa açılan Çin, Hindistan ve Brezilya ekonomileri ise kontrollü serbestleşme ve bilinçli kalkınma politikaları ile daha hızlı ve istikrarlı bir gelişme sürecine girerek dünya çapında markalar yaratmışlardır. Dolayısı ile bu üç ülkenin girmiş oldukları yakınsama süreci Türkiye Ekonomisi için geçerli değildir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the recent rapid growth of World economy and the subsequent global crisis in 2008, today economists can make better evaluations about BRIC, a concept introduced by Goldman Sachs in classical growth models for the first time in 2001. BRIC concept was built on the base of high profit of capital in developing countries and their potential to adopt the present technology in developed countries. All BRIC countries other than Russia have shown impressive economic performance during both the global expansion period and the 2008 global economic crisis. China, India and Brazil thereby have entered a convergence period with the three big economic blocks, namely USA, EU and Japan. Yet, BRIC countries? economic performances are not the same. China has displayed the best economic performance, who has been followed by India. On the other hand, Russia who -unlike the other BRIC countries- suffers from lack of product variety continues to be dependent on natural resources and energy export, making her more sensitive to global economic circumstances. Hence, we can conclude that the global economy is becoming multi-polar, while the economic power of Big Three is decreasing.After Turkey had adopted liberal politics in lieu of import substitute in the 1980?s, Turkish firms? competition power and per capital increased impressively and foreign capital dependency continued to rise. Although China, India and Brazil have adopted liberal politics after Turkey, these countries have developed faster in a stable manner, and they created brands which are known worldwide, thanks to applying restricted liberal politics and planning developing politics. Briefly, the convergence period which is mentioned for China, India and Brazil does not involve Turkey.