İşe ve kuruma yabancılaşma: istifa eden Jandarma Subayları örneği
Alienation to work and institution: Example of resigned Gendarmerie Officers
- Tez No: 463185
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Çalışma; Jandarma Genel Komutanlığı'nda çalışmış ve daha sonrasında çeşitli nedenlerle istifa etmiş eski Jandarma Subayları ile yapılmıştır. Çalışma yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılan nitel bir araştırmadır. Çalışmada altısı Kara Harp Okulu mezunu, dördü Sözleşmeli olmak üzere toplam on eski Jandarma Subayı ile görüşülmüştür. Görüşmelerden elde edilen verilerle; öncelikli olarak eski Jandarma subaylarının işe yabancılaşma ve kuruma yabancılaşma nedenleri ortaya konulmaktadır. İkinci olarak da istifa nedenleri tespit edilerek, istifanın yabancılaşma nedeniyle mi gerçekleştiği anlaşılmaya çalışılmaktadır. Anahtar Sözcükler Jandarma Subayları, İşe Yabancılaşma, Örgüte Yabancılaşma, İstifa.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the former Gendarmerie Officers who worked in the Gendarmerie General Command and subsequently resigned for various reasons. This study is a qualitative research, using semi-structured interview technique. In this study, interviewed ten former Gendarmerie Officers, six of them graduated from Kara Harp Okulu and four of them are contracted. Data from interviews; firstly, explained the reasons of alienation to work and institution of former Gendarmerie Officers. Secondly, the causes of resignation are determined and tried to understand that the resignation is caused by alienation. Keywords Gendarmerie Officers, Work Alienation, Organizational Alienation, Resignation.