Üniversite kütüphaneleri ve bulut bilişim: Kavramsal bir model önerisi
University libraries and cloud computing: A theoretical model
- Tez No: 463184
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Başta bilgi teknolojileri maliyetlerinin azaltılması olmak üzere bilgi hizmetlerinde çeşitlilik, esneklik, süreklilik ve ölçeklenebilirlik sağlanması gibi maksatlarla eğitim, sağlık, askerlik gibi pek çok alanda yaygın olarak kullanım alanı bulan bulut bilişim hizmet modelinden günümüzde kütüphanelerde de faydalanılmaktadır. Kütüphanelerin bulut bilişim hizmet modelinden yararlanmak istemelerinde esasen kısıtlı kütüphane bütçelerine rağmen yeni bilgi teknolojileri yatırımları nedeniyle ortaya çıkan bilişim maliyetlerinin azaltılması gayesi bulunmaktadır. Araştırmamızın amacı,“Türkiye'de üniversite kütüphaneleri kapsamında bilgi hizmetlerinin bulut ortamına taşınması ve yapılandırılması konularında durum saptaması yapmak, bu bağlamda sorunların neler olduğunu ortaya koymak ve ayrıca, bulut teknolojisinin genel karakteristikleri çerçevesinde üniversite kütüphanelerimiz için kuramsal düzeyde bir hizmet modeli geliştirmek”olarak belirlenmiştir. Çalışmamız Türkiye üniversite kütüphanelerinin bulut bilişime ilişkin konumunun belirlenmesine yönelik yapılan ilk araştırmadır. Araştırmamızda“Kütüphane hizmetlerinin bulut ortamında yapılandırılması konusunda genelde bir gereksinimin varlığından söz edilebilirse de, böyle bir oluşumun gerçekleştirilmesi yolunda kütüphanelerin hem iç dinamiklerinden hem de dış dinamiklerinden kaynaklanan çeşitli düzeylerde sorunları söz konusudur.”hipotezi doğrulanmıştır. Araştırmamız sonucunda,“Üniversite Kütüphaneleri Bulutu (ÜKB)”kavramsal modeli oluşturulmuş, modelin işletilmesi ve yaşatılmasına ilişkin öneriler geliştirilmiştir. Araştırmamızda ayrıca bir politika ve strateji dokümanı hazırlanarak önerilmiştir. Araştırmamızda elde edilen sonuçların üniversite kütüphanelerinde bulut bilişim hizmet modelinden yararlanılmasına yönelik kaynak teşkil etmesi, ayrıca literatürde konu ile ilgili boşluğun doldurulmasına katkıda bulunması hedeflenmiştir. Anahtar Sözcükler Üniversite Kütüphaneleri ve Bulut Bilişim Hizmet Modeli, Bulutta Bilgi Hizmetleri.
Özet (Çeviri)
In addition to many domains like education, health and military, where the cloud computing finds itself a broad usage, the library sector nowadays also benefits the cloud computing service model primarily in order to reduce the cost of information technologies and provide flexibilty, continuity and scalabilty in information services. The main purpose that lies behind the libraries demand for cloud computing is the intention of reducing higher costs of IT requirements that cannot be met with relatively low budgets. The purpose of the research is to assess the readiness of University Libraries to be able to restruct their IT Services on Cloud Environment and define the problems in this context. In addition, a conceptual service model development was aimed under the framework of Cloud Technologies. This study is the first of its kind that tries to score the position of the university libraries on the subject of cloud computing. In the research, the hypothesis“Although it seems there is a requirement to reconstruct Library IT services on Cloud Environment, there are various proplems on different levels stem from internal and external factors”was verified. As a result of our study, a conceptual model called“National University Libraries Cloud”was formulized and some propositions were developed regarding the operation and preservation of the model. Also, a policy and strategy document was introduced towards the usage of cloud computing service model in national universtiy libraries. The results obtained from this research will be a valuable source to guide the university libraries to migrate to cloud computing environment as well as filling the gap in the literature in respective area. Key Words University Libraries and Cloud Computing Service Model, Cloud Information Services.