Türkiye'de seçim kampanyalarının Amerikanvarileşmesi: Adalet ve Kalkınma Partisi ve karizmatik lider imgesinin medyada inşası
Americanization of the electoral campaigns in Turkey: Justice and Development Party and the construction of the charismatic leadership image in the media
- Tez No: 463196
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SİMTEN COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Siyasal kampanyalar 1932 yılında ilk kez Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başlamış ve günümüze kadar farklı tekniklerle devam ederek gelişmiştir. ABD'de 1950'li yıllardan itibaren kullanılan pazarlama, kitle iletişim araçları ve yüksek bütçeli imaj çalışmalarıyla yapılan seçim kampanyaları, 1960'lı ve 1970'li yıllardan itibaren Avrupa'da katılımı artırmak ve halkı siyasete dâhil etmek için kullanılmaya başlar. Böylece Amerikan seçim teknikleri ABD coğrafyası dışına yayılarak küreselleşme dönemine girer. Pazarlama tekniklerinin ve iletişim teknolojilerinin kullanıldığı, medyatikleşmenin yoğun bir biçimde yer aldığı, özellikle kararsız seçmeni yakalamak için hazırlanan kampanyaların üretildiği ve“karizmatik, güçlü lider”söylemi, Amerikanvarileşen kampanyaların en belirgin özellikleridir. Zamanla tüm dünyada kullanılan ve kendine özgü propaganda tekniklerini içinde barındıran Amerikanvarileşmenin bileşenlerinden“karizmatik lider”imgesi seçim kampanyalarında önemli olan ve başarılı uygulandığı takdirde ilgili partiyi iktidara getirebilecek bir stratejidir. Amerikanvarileşmeye özgü“Karizmatik Lider”olgusunun Türkiye'de nasıl işletildiği dikkate değer bir konudur. Amerikanvarileşme kavramı bağlamında“Karizmatik Lider”olgusu, Türkiye'de bir kitle partisi olarak konumlanan ve 2002 yılından bu yana iktidarda yer alan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) seçim kampanyalarında ön plandadır. Partinin 2002, 2007,2011 ve 2015 genel seçimlerinde inşa ettiği karizmatik lider imgesi, Türkiye'de Amerikanvarileşen seçim sistemin kavranabilmesi açısından önem arz eder. Anahtar Sözcükler Amerikanvarileşme, Karizmatik Lider, Seçim Kampanyası, Adalet ve Kalkınma Partisi, Siyasal İletişim
Özet (Çeviri)
Political campaigns date back to 1932 where the first ones were run in the United States of America. Since then, political campaigns evolved and shaped around various techniques and continued to be a part of politics. Political campaigns supported by marketing, mass communication and high budget image campaigns could be seen in the United States of America in 1950s. Later in 1960s and 1970s the very campaigns could be seen in Europe, aiming to attract masses into politics and increase political participation. Thus, American election techniques exceeds the borders of The United States of America and become a globalized practice. Marketing techniques, communication technologies, mediatization, political campaigns targeting undecided voters and a“charismatic, strong leader”discourse, were the prominent features of Americanized campaigns. With offering unique propaganda techniques by nature, the“charismatic leader”discourse is a prominent component of Americanization and has been adopted globally. When applied properly, it has a significant role in election campaigns in a sense that it could be the strategy that can be credited for the win of a political party. The practices of“The Charismatic Leader”phenomenon of Americanization in Turkey is a remarkable topic. The current ruling party in Turkey, The Justice and Development Party (AKP) has been in power since 2002 and the“Charismatic Leader”concept of Americanization has been prominent in their election campaigns. The charismatic leader image built by the party during the 2002, 2007, 2011 and 2015 general elections, has a significant importance in an overall understanding of the Americanization of the electoral system in Turkey. Key Words Americanization, Charismatic Leader, election campaign, justice and Development Party, Political Communication