Alzheimer hastalık sürecinin kurumlarda bakım verenler üzerine etkileri
The effect of aAzheimer's disease on caregivers who work in the institutions
- Tez No: 463231
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bilimsel buluşlar ve teknolojik gelişmeler, insan ömrünü uzatmış ve geçmişte çok fazla önem verilmeyen Alzheimer gibi yaşa bağlı hastalıkları görünür hale getirmiştir. Değişen sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik yapı da, yaşlılara verilen bakımın şekli üzerinde etkili olmuş ve kurum bakımını tercih edenlerin sayısını arttırarak, burada çalışanların sorunlarına önem verilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Huzurevlerinde çalışan bakım verenler; fiziksel, ekonomik, psikolojik ve sosyal açılardan sıkıntı yaşamaktadırlar. İş yükleri çok fazla ve çalışma koşulları oldukça ağırdır. Mesai saatleri ve rol dağılımları sebebiyle özel hayatları olumsuz etkilenmekte ve sosyal izolasyona uğramaktadırlar. Verdikleri bakım onları yıpranmakta ve finansal olarak da tatmin olmamaktadırlar. Psikolojik sağlıkları bozulmakta ve çoğu zaman desteklenmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu araştırmanın amacı, Alzheimer hastalık sürecinin bakım verenler üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışma içerisinde bakım verenlerin sosyodemografik ve psikososyal özelliklerine, bakım verme sürecindeki ihtiyaçlarına, ihtiyaçları olan fiziksel ve sosyal desteğe ulaşıp ulaşamadıkları ve eğer ulaşamıyorlarsa bu durumun çözümü için nelerin yapılmasının istediklerinin bilgilerine yer verilmiştir. Bu bağlamda araştırma kapsamında Ankara ilinde faaliyet gösteren Özel Huzurevlerinde çalışıp Alzheimer hastalarına bakım verenlerle görüşülmüştür. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, 205 kişi ile çalışılmış ve elde edilen bulgular olduğu gibi aktarılmaya çalışılmıştır. Araştırmaya katılanlara bakım verenleri tanıtıcı Görüşme Formu ve Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği uygulanarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin girişi SPSS (versiyon 23.0) ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientific discoveries and technological developments have prolonged human life and made age-related diseases such as Alzheimer's, which have not been given much importance in the past. The changing socio-demographic and socio-economic structure has also been influential on the shape of care given to seniors, and it is necessary to pay attention to the problems of caregivers by increasing the number of those who prefer institutional care. Caregivers working in nursing homes have; physical, economic, psychological and social problems. Workloads are too high and working conditions are very heavy. Due to their working hours and role allocations, they have no private life and are undergoing social isolation. Their care is worn out and they are not satisfied financially. Psychology is deteriorating and often needs support. The purpose of this study is to examine the effects of the Alzheimer's disease process on caregivers. For this purpose, in the study, information is provided on the socio-demographic and psychosocial characteristics of caregivers, the needs of the caregiving, the need for physical and social support, and, if not, what they wanted to do for the solution. In the context of the research, the caregivers of Alzheimer's patients who works private nursing homes operating in Ankara were interviewed A quantitative research method is used in the research and 205 people were studied. Zarit burden inventory (ZBI) and interview form was performed to caregivers. The data obtained were processed via SPSS (versison 23).