Ataerkil ideolojinin toplumsal cinsiyet çerçevesinde ortopedik engelli kadın ve erkeklerin deneyimlerine yansımaları
The role of patriarchal ideology in the gender framework of orthopedic disabled women and men
  1. Tez No: 463232
  2. Yazar: ABDULKADİR KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı ortopedik engelli kadın ve erkeklerin deneyimlerini toplumsal cinsiyet çerçevesinde incelemektir. Bu doğrultuda toplumsal cinsiyet rollerini gerçekleştirmede engelli kadına yönelik değerlendirmelerin nasıl şekillendiğini ve engelli kadınların deneyimlerini belirleyicilerin neler olduğunu betimlemek amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış ve Çorum Belediyesi Tesisler Müdürlüğü Engelli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına katılan ve/veya ilgili merkezden psikolojik destek hizmeti almak için başvuran ortopedik engelli 10 kadın ve 10 erkek ile 15.01.2017- 15.02.2017 tarihleri arasında derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırmaya katılan ortopedik engelli kadınların engelli olmaları ve toplumdaki cinsiyetçi yaklaşımlar nedeni ile özellikle eğitim, istihdam, aile ve evlilik yaşamında sorunlar yaşadıkları ve toplumsal ilişkilerinde ayrımcılığa uğradıklarını düşündükleri görülmektedir. Araştırmaya katılan ortopedik engelli erkekler ise fiziksel çevre koşulları nedeniyle yaşadıkları ayrımcılığa uğradıklarını düşünmektedirler. Anahtar Sözcükler Ortopedik engelli kadın, kadın ve engellilik ilişkisi, ortopedik engelli erkek, cinsiyet rolleri, ayrımcılık
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the experiences of handicapped women and men in the framework of gender. In this respect, it is aimed to describe how the evaluations of disabled women are shaped in the realization of gender roles and what are the determinants of disabled women's experiences. In the study, in depth interviews between 15.01.2017-15.02.2017 were done with 10 women and 10 men who apply to attend the vocational courses which are organized from the Corum Municipality Handicapped Education Centre or to get psycho-social support from mentioned centre. It can be said that the orthopedically handicapped women participants of this research are having difficulties in education, employment, family/married lives and in their social relations encountering discrimination due to their handicaps and society's sexist approaches. The orthopedically disabled men who participated in the research are thinking that they are discriminated against because of physical environmental conditions. Keywords Orthopedically handicapped women, women and disability relation, orthopedically handicapped men, gender roles, discrimination.