Kurum bakımındaki çocuklara ilişkin sistemin sosyal refah çalışanları gözüyle değerlendirilmesi
Assessment of social welfare emplooyes for the children of the instution
  1. Tez No: 463240
  2. Yazar: DİLARA MELEK SARIALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA BUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Korunma ihtiyacı içindeki çocuk, çeşitli sebeplerle ailesi yanında bakımı sürdürülemeyen fiziksel, cinsel veya duygusal istismara uğramış, ihmal edilmiş çocuktur. Bu çocukları koruma altına almaktaki amaç; psiko-sosyal gelişimlerini olumsuz etkileyen yaşantılarından uzaklaşmalarını sağlamak ve topluma yararlı, ruh sağlığı yerinde bireyler yetiştirmektir. Ancak zaman zaman koruma altındaki çocukların koruma altına alındıktan sonra da çeşitli sorunlar yaşayabildikleri bilinmektedir. Bu sorunların çözümünde koruma altındaki çocukların yanında olan, bilimsel bilgi ve tecrübeleri ile çocukların sorunlarını aşmalarına destek olan kişiler ise sosyal refah çalışanlarıdır. Ne var ki, sosyal refah çalışanlarının da süreç içerisinde çeşitli sorunlarla karşılaşabildikleri bilinen bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı da; koruma altındaki çocukların kurum bakımında iken yaşadıkları sorunların ve çocuk koruma politikalarındaki aksaklıkların sosyal refah çalışanlarının gözüyle değerlendirilmesidir. Nitel yöntemle yapılan araştırmanın öznelerini, 10 Şubat-28 Şubat 2017 tarihleri arasında Ankara ilinde görev yapmakta olan 15 sosyal refah çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada, sosyal refah çalışanlarının alandaki deneyimlerini belirlemeye yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen derinlemesine görüşme formu kullanılmıştır. Veriler analiz edildiğinde sosyal refah çalışanlarının çocuklarla yaptıkları mesleki çalışmalar sırasında işbirliği, destek alma, yasa, yönetmelik ve tedbir kararlarının alınması ve uygulanması, eğitim ve nakiller gibi farklı konularda sorun yaşadıkları saptanmıştır. Çalışma, koruma altındaki çocuklarla çalışan ulusal, uluslararası, gönüllü kişi, kurum ve kuruluşlara sorunların çözümüne yönelik çeşitli sosyal hizmet uygulama önerileri ile son bulmaktadır. Anahtar Sözcükler Korunma Altındaki Çocuk, Çocuk Koruma Sistemi, Sosyal Refah Çalışanı, Sosyal Çalışma Görevlisi, Çocuk Koruma Politikaları
Özet (Çeviri)
The child in need of protection is a neglected child who has been subjected to physical, sexual or emotional abuse that is not maintained by his family for various reasons. The aim of protecting these children is; to get away from their experiences that adversely affect their psycho-social development, and to raise the beneficial, mental health-conscious individuals. However, from time to time it is known that protected children can experience various problems after being protected. Social welfare workers are those who are in favor of protected children in solving these problems, and who support their scientific knowledge and experiences and overcome their problems. However, it is a fact that social welfare workers can also face various problems in the process. The purpose of this study is; the problem that the underprivileged children face when they are in institutional care and the disruptions in child protection policies are to be considered by the social welfare workers. The subjects of the research conducted by the qualitative method constitute 15 social welfare workers who are working in the province of Ankara between 10 February and 28 February 2017. In the research, an in-depth interview form developed by the researcher was used to determine the experiences of the social welfare workers. When the data are analyzed, it is determined that social welfare workers have problems in different issues such as cooperation, support, enforcement and enforcement of laws, regulations and injunctions, education and transfers during their professional work with children. The study concludes with various social service application proposals aimed at solving problems for national, international, voluntary persons, institutions and organizations working with protected children. Keywords Protected Child , Child Protection System , Social Welfare Worker, Social Worker, Child Protection Policies