İbn Teymiyye'nin 'Şerhu Hadîsi'n-Nüzûl' adlı eseri bağlamında hadis yorumculuğu
Ibn Taymiyyah as a hadith commentator in the context of 'Şerhu Hadîsi̇'n-Nüzûl'
  1. Tez No: 463258
  2. Yazar: MÜJDAT ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sünnet'i anlama, üzerinde durulması ve gayret sarf edilmesi oldukça önemli bir konudur. Hadisleri araştıran ve öğrenen kimsenin, hadislerin yalnız farklı sened ve tariklerini bir araya getirmesiyle ve illetleriyle ilgilenmesiyle yetinip, hadislerin metinlerini anlamayı ihmal etmesi doğru bir yöntem ve anlayış değildir. Bu nedenle, hadislerin anlaşılmasına yönelik birçok âlim tarafından hadis kitaplarına şerh çalışmaları yapılmıştır. Bu şerh çalışmaları ise, taşıdıkları farklı gayelerle hadisleri farklı kategorilerle ele almışlardır. Hicrî (661-728/1263-1328) yıllarında yaşamış, İslâm hukuku, hadis ilmi ve siyâsi düşünce başta olmak üzere birçok konuda uzmanlaşmış, önemli eser ve görüşler sunmuş olan İbn Teymiyye, görüş ve eleştirileriyle İslâmi ilim ve düşüncenin gelişmesine tesir eden selefî bir âlimdir. Selefî düşüncenin temsilcisi olarak, hadisleri yorumlamada selef'e tabi olmanın gerektirdiği sükût ve iman etmek, te'vili her bakımdan reddetmek onun başlıca özelliklerindendir. Bu bakımdan, birçok hadis külliyatında mevcut bulunan, Yüce Allah'ın yakın semaya nüzûl ettiğini bildiren hadisi şerh etmek amacıyla bir eser kaleme almıştır. Bir hadis âlimi olarak İbn Teymiyye, bu hadisi yorumlamada birçok metot kullanmaktadır. Bu nedenle biz bu çalışmada, İbn Teymiyye'nin yaşadığı dönemde kelâmi meselelere selefi bir hadisçi gözüyle bakış açısını, bununla birlikte hadis şerhçiliğini ve hadis yorumundaki şerh tekniklerini ve metotlarını tespit edip değerlendirmeye gayret ettik.
Özet (Çeviri)
Understanding sunnah is a very important issue to focus on and make effort. It is not the right method and understanding that anyone who studies and learns the hadiths contents themselves with merely take different sanads and tariqs of hadits together and to deal with their illats, and neglect to understand the matans of the hadiths. For this reason, a number of scholars have attempted to do commentary studies on the hadith books in order to understand the hadiths. And these commentary studies have approached the hadiths from different categories with different aims they have. Ibn Taymiyyah, who lived in (661-728/1263-1328) in Hijri and who has specialized in many subjects, including Islamic law, knowledge of Hadith and Political thought, and presented important works and opinions, is a Salafi scholar who influences the development of Islamic science and thought through his views and criticisms. As the representative of the salafi thought, the silence and faith that is required to be subject to Salaf in interpretation of hadiths, and to deny ta'wil in all respects are the main characteristics of him. In this respect, he committed to paper with the aim to comment the hadith, which subsists in many hadith collections and announces the fact that Almighty Allah spoke to the world. Ibn Taymiyyah as a hadith scholar, uses many methods to interpret the hadiths. For this reason, in this study, we tried to determine and evaluate the viewpoint of Ibn Taymiyyah to the issues of kalam as a salafi hadithist in the period of his life, in addition to this hadith commentary and commentary techniques and methods in the interpretation of the hadiths.