Turistik tanıtım harcamalarının turizm talebine etkisi: Türkiye örneği
The impact of the tourism promotion expenditures on tourism demand: The case of Turkey
- Tez No: 463274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye ekonomisinin gelişmesinde turizm sektörünün önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu yüzden de, turizme yönelik gerçekleşen yatırımlar oldukça önemlidir. Türkiye'nin turizm sektöründe gelişmesi, tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerin daha iyi tanıtılmasından ayrı düşünülmemelidir. Türkiye'nin hedefi sadece tanıtım harcamalarının rakamsal olarak artması değil aynı zamanda bu artışla birlikte dünyada olumlu bir imajın sağlanması, turizm gelirlerinin artması, kişi başı turist harcamasının artırılması sektörün hedefleri arasındadır. Turizme yönelik hazırlanan, 2023 Turizm Stratejisi 'de turizm tanıtım harcamalarının altını çizmektedir. Bu yüzden de turizm tanıtım harcamalarının turist sayısı ve turizm geliri gibi makro değişkenler üzerindeki etkisi önemlidir. Bu tezde, ilk olarak turizm ve tanıtım arasındaki ilişki teorik ve görsel olarak incelenmiştir. Böylelikle tanıtım harcamalarının turizme yönelik etkileri vurgulanmıştır. Tezde teorik bulgular, ampirik olarak da test edilmiştir. Bu amaca yönelik olarak turizm geliri, turist sayısı, turizm tanıtım harcamaları ve kişi başı gelir değişkenlerinden oluşan, 1990-2012 arasındaki yılları kapsayan bir ekonometrik model oluşturulmuştur. Değişkenler VAR modeli ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, turizm tanıtım harcamalarıyla turizm geliri ve turist sayısı arasında pozitif bir ilişkinin olduğu ekonometrik olarak ortaya konulmaktadır. Elde edilen bulgular özel sektör ve kamu politika yapıcılar açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector has very important contribution to the development of the economy of Turkey. Therefore, investments in tourism are very important. Turkey's development in the tourism sector should not be considered apart from better understanding of historical, cultural and natural riches. Turkey's goal is not only to increase the number of promotional expenditures but also to increase the tourism incomes and to increase tourist expenditures per capita. Prepared for tourism, 2023 Tourism Strategy underlines the importance of tourism promotion expenditures. Therefore, the impact of tourism promotion expenditures on macro variables such as the number of tourists and tourism receipt is important. In this thesis, firstly the relation between tourism and promotion was examined theoretically and analytically. In this way, the effects of tourism expenditures are emphasized on tourism. Also, the theoretical findings in the thesis are empirically tested. For this purpose, an econometric model consisting of tourism receipt, number of tourists, tourism promotion expenditures and per capita income, covering the years from 1990 to 2012, was created. The variables were tested with the VAR model. The findings are econometrically revealed that there is a positive relation between tourism promotion expenditures, tourism income and number of tourists. The findings are important for the private sector and public policy makers.