Kelime ağı yönteminin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin yazmaya karşı tutumlarına ve yazma özyeterlik algısına etkisi
The effects of method cluster on 6th grade students manner of writing skills and their perception of self-efficacyon writing
  1. Tez No: 463353
  2. Yazar: ESRA BİRCAN MANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türkçe öğretiminin dört temel beceri alanından biri olan yazma eğitimi farklı yapılardan oluşan ve çok yönlü düşünmeyi gerektiren bir etkinliktir. Yazma becerisini kazandırılması hem öğrenciler hem de öğretmenler için zor bir süreçtir. Özellikle yazma sürecinde duygu, düşünce, istek ve hayallerin mantık ya da oluş sırasına göre anlatılamamasının başında öğrencilerin verilen konuya ilişkin yeterince düşünce üretememeleri, yazmaktan korkmaları, yazmaya güdülenememeleri, beynin fonksiyonlarının yeterince kullanılamaması gibi etkenler görülmektedir. Bu çalışmada kelime ağı yönteminin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin yazmaya karşı tutumlarına ve yazma özyeterlik algısına etki yapıp yapmadığı incelenmiştir. Türkçe öğretiminde yazma eğitimi ve karşılaşılan sorunlar incelendikten sonra“kelime ağı yöntemi”ile ilgili yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalar tanıtılmıştır. Yazma öğretiminde kullanılan yöntemler ve“kelime ağı yöntemi”anlatılarak yazma sürecine katkısı ortaya konmuştur. Özyeterlik ve yazma özyeterliği kavramları üzerinde durularak yazma özyeterliği yüksek olan öğrencilerin yazmayı ciddiye aldıkları ve daha iyi bir performans sergiledikleri görülmektedir. Araştırmada kontrol grupsuz öntest- sontest uygulamalı desen kullanılmıştır. İzmir Buca Akşemsettin Ortaokulunda 6. sınıfta öğrenim gören 53 öğrenciye yöntem uygulaması başlamadan önce yazmaya yönelik tutum ve yazma özyeterlik ölçeği uygulanarak öntest verileri elde edilmiştir. Altı haftalık yöntem eğitimi ile öğrencilerin belirlenen çekirdek sözcük etrafında düşünebilmeleri ve yazmaları için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Yöntem eğitimi tamamlandıktan sonra ölçekler tekrar uygulanarak sontest verileri elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda yazmaya karşı tutumlarda ve yazma özyeterlik algısında artış olduğu gözlenmektedir. Bu durum yöntemin etkililiği olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Writting education, one of the four basic skill area of Turkish education, is consist of different structures and a kind of activity needed multi-directional thinking. Becoming skilful at writting is tough period for both teachers and students. In writting process there are some reasons like students cannot creat opinion, use brain functuons sufficiently, afraid of writting, lack of motivation that disenable to narrate feelings, opinions and dreams in logic or plot sequence. This study has examined whether“wordnet method”has an effect on 6th grade students' attitude and self-efficacy sense on writing. Writing education and facing problems examined in teaching Turkish then both domestic and foreign studies on“wordnet method”introduced. Contribution of the method on writing process put forth by telling the methods used for writing education and“wordnet method”. Mentioning self-efficacy and writing self-efficacy has showed that students have high writing self-efficacy take it seriously and put in better performance. In the study it was used without control group pretest posttest applied design. Before employing the method, by using writing attitude and writing self-efficacy scales on 53 6th grade students at İzmir Buca Akşemsettin Secondary School, pretest results were gained. On six weeks period, necessary studied have done in order that students can think and write around the determinated core word. After the method education completed scales applied again so posttest results were gained. The study has showed there is an increase on writing attitude and writing self-efficacy. It can be accepted as effectiveness of the method.