Investigation of properties of diesel water mixtures with and without emulsifier by terahertz spectroscopy
Emülgatör içeren ve içermeyen dizel su karışımlarının özelliklerinin terahertz spektroskopi ile incelenmesi
  1. Tez No: 463537
  2. Yazar: ZÜHRA ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ESENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Alkol, su gibi katkı maddeleri petrol ürünlerinde farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bu tezde, dizel su karışımları içinde bulunan su mikatarının Terahertz bölgesinde belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnekler emülgatörlü ve emülgatörsüz iki farklı şekilde THz bölgesinde incelenmiştir. Bunun yanısıra, farklı türde yağlar (zeytin yağı, ayçiçek yağı, kızartma yağı ve motor yağı) THz bölgesinde ölçülmüştür çünkü yağların karışımı normal dizel yerine kullanılabilmektedir. Bu nedenle, normal dizel ve karışım olan yakıtın ayrıt edilebilirliğini göstermek amaçlanmıştır. Daha sonra, hem dizel su karışımlarının hem de yağların FTIR spektrumları THz sonuçları ile karşılaştırmak amacıyla toplanmıştır. Dizel su karışımları için her iki tekniği de kullanarak anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. THz-TDS ve FTIR'ın birbirini tamamlayan teknikler olduğu gösterilmiştir. Ancak, FTIR yağ ölçümleri için uygun bir teknik olmadığı gösterilmiştir çünkü yağları ayırt edebilmemizi sağlayacak herhangi bir işaret görülmemiştir. Öte yandan, THz-TDS yağları ayırt edebilmek için etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir çünkü THz-TDS yağların kırılma indisini hesaplamamıza imkan sağlamıştır. Yağların kırılma indisini karşılaştırıldığında da, yağlar arasındaki fark açık bir şekilde görülmüştür. Bu sonuçlar bize THz-TDS kullanarak karışım olan yakıt ile normal dizelin ayırtedilebilirliği hakkında ipucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
Additives such as alcohol, water are used in petroleum products for different purposes. Aim of the thesis is to determine water content in diesel water mixtures in THz region. The samples with and without emulsifier were analyzed in THz region. Besides, different kinds of oils (olive oil, sunflower oil, frying oil and engine grease #10) were measured in THz region because mixed of oils can be used instead of regular diesel. For this reason, we aimed to show distinguishability of regular diesel and mixed fuel. Then, FTIR spectrum of all diesel water mixtures and oils were collected in order to compare THz results. Meaningful results were obtained for diesel water mixtures by using both techniques. It has been shown that THz-TDS and FTIR are complementary techniques. However, FTIR was not a suitable technique for oils measurements because no marker could be seen to distinguish oils. On the other hand, THz-TDS was an effective technique because it enabled us to calculate refractive indexes of oils. When oils' refractive indexes were compared, the differences between them could be seen clearly. These results gave a hint to us about distinguishability of diesel and mixed fuel by THz-TDS.