A new method for the calculation of static flight loads of rigid fuselage of rotorcraft
Helikopterin rijit gövdesine etkiyen statik uçuş yüklerinin hesaplanması için yeni bir yöntem
- Tez No: 463540
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sivil ve askeri standartlara göre, çekme, itme, sapma manevraları ve ani rüzgar koşullarında helikopter gövdesi üzerinde oluşan yüklerin hesaplanması gerekmektedir. Her bir manevra ve ani rüzgar koşulu için, farklı uçuş ve rotor hızları, kütle durumları, irtifa ve sıcaklık değerleri için analizler yapılmalıdır. Toplam koşul sayısı binlerce olabilir. Bütün bu koşullardaki yükleri zamana bağlı analizlerle hesaplamak sadece hesaplama yükü olarak pahalı değil, aynı zamanda yüksek miktarda mühendislik çabası gerektirmektedir. Ayrıca, uygun bir kararlılık artırma sistemi modeli gerekmektedir. Hesaplama zamanı ve mühendislik çabasını azaltmak ve kararlılık artırma modeli ihtiyacını ortadan kaldırmak amacıyla ROFLOT adı verilen ve zamana bağlı analizleri trim noktalarıyla temsil eden bir yaklaşım geliştirilmiştir. Hem zamana bağlı analizler hem de ROFLOT yaklaşımıyla gövde kesit çekme kuvveti, kesme kuvveti, burulma momenti ve bükme momenti grafikleri oluşturulmuş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çekme manevrasındaki yüksek dikey yük faktörünü temsil etmek için geliştirilen iki yöntemden biri olan yüksek-g ileri uçuş trim yöntemi ile elde edilen Mx ve Mz haricindeki sonuçların genellikle birbirine yakın olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, ani rüzgar koşullarının tamamının genel karşılaştırılması göz önünde bulundurulduğunda ROFLOT yaklaşımıyla yükler zamana bağlı analizlere göre kısmen daha az olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The loads acting on a rotorcraft fuselage in pull-up, push-over, and yaw maneuvers and gust conditions are required to be calculated by civil and military standards. For each maneuver and the gust condition, different flight and rotor speeds, mass states, altitudes, and temperatures are required to be analyzed. This may add up to thousands of conditions. Calculation of fuselage loads for all these conditions with transient analysis is not only computationally expensive but it also requires a lot of engineering effort. Moreover, a stability augmentation system model is required for the transient analysis. In order to reduce the computation time and engineering effort and to eliminate the need for a stability augmentation system model, an approach named as ROFLOT (ROtorcraft Fuselage LOads with Trim) has been developed which represents the transient analysis by trim point(s). Fuselage sectional axial force, shear force, torsional moment, and bending moment diagrams have been generated by using both transient analysis and ROFLOT approach and the results have been compared. It has been observed that the results are generally in good agreement except from Mx and Mz obtained from high-g forward flight trim method which is one of the two methods developed to represent the high vertical load factor in a pull-up maneuver. Furthermore, the loads are slightly underestimated with ROFLOT approach when the overall comparison of the gust conditions is considered.