Internal and external determinants of product sound perception: Effect of product colour as a contextual factor on affective responses to product sound
Ürün sesi algısının içsel ve dışsal belirleyicileri: Ürün renklerinin bağlamsal bir faktör olarak ürün seslerine olan duyusal yanıtlara etkisi
- Tez No: 463539
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sesler, çevremiz ve etkileşim halinde olduğumuz ürünler hakkında bizi bilgilendiren işaretlerdir. Ürün sesi tasarımcıları, ürün seslerinine olan duyusal yanıtları değiştirmek için seslerin şiddet, sertlik gibi psikoakustik özelliklerini ve dB(A) seviyelerini azaltma odaklı çalışmaktadırlar. Ürün sesi algısı, çevre sesi algısından daha karmaşık bir süreçtir çünkü kaynak sesini tanımlama ve değerlendirme gibi bilişsel faktörler ürünlerin algısını değiştirebilmektedir. Ayrıca ürün sesi algısını, ses ile ilgili olmayan faktörler de etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, psikoakustik ölçümlerin, içsel ve dışsal (çevresel) faktörler dahilinde incelenmediği takdirde yeterli olamayacağı görüşünü bilgi kombinasyonu ile desteklemektir. Literatür araştırması, yukarıda belirtilen argüman dahilinde derlenmiş, ses manipülasyonu ve sırasıyla çevresel faktör manipülasyonlarını içeren saha araştırmalarını incelemiştir. Bir dışsal faktör olmak üzere ürün renklerinin ürün sesi algısına olan duyusal yanıtlara etkisini analiz edebilmek amaçlı küçük bir deneysel çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sounds are signs informing us about the environment surrounding us and the products that we are interacting with. Product sound designers have recently focused on reducing the psycho-acoustic sensations of sounds such as loudness, sharpness or dB(A) levels to change affective responses towards product sounds to lessen their unpleasantness. Product sound perception is a more complex field than perception of environmental sounds since cognitive factors such as identifying and evaluating these sounds can change the overall perception that products create or evoke. Besides, there are non-auditory factors which affect how the product sounds are perceived. The aim of this study is to combine the data supporting the idea that the psycho-acoustical measurements are not enough if cognitive processes (internal factors) and environment (external factors) are not analyzed within the product sounds. The literature review focuses on the existing studies about how the theoretical data are relevant to the above-mentioned argument and the existing experimental studies about the manipulation of sounds and the manipulation of contexts respectively. An experimental research was conducted to see the effect of product color as a contextual factor on the affective responses towards product sounds.