Rethinking wind energy in its social context: Conflicting perspectives and planning problems-The Karaburun experience
Rüzgar enerjisini sosyal bağlamında yeniden düşünmek: Çatışan perspektifler ve planlama problemleri–Karaburun deneyimi
- Tez No: 463544
- Danışmanlar: PROF. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Enerji ile ilgili çevre sorunları hakkında küresel kaygıların bir sonucu olarak, yenilenebilir enerjilerin kullanımı büyük önem kazanmıştır. Yenilenebilir enerjiler yaygın bir şekilde enerji kaynaklı emisyonları sınırlandırmak için etkili bir araç ve sürdürülebilir kalkınmanın temel bileşeni olarak kabul edilmektedir. Bunların arasında, özellikle rüzgar enerjisinin dikkate değer bir yeri vardır. Buna bağlı olarak, başlıca ulusal politikalar rüzgar enerjisini desteklemeye ve rüzgar enerjisi tesisleri de büyüyen bir oran ile artmaya başlamıştır. Aynı şekilde Türkiyede de, rüzgarın gelişmekte olan Türkiye için enerji sağlayan elverişli bir yerli kaynak olması, rüzgar enerjisi politikalarının önem kazanmasına neden olmuştur. Dolayısıyla, devlet destekli yatırımlar artmaya ve rüzgar enerjisi tesisleri belirli şehirlerin genellikle kırsal alanlarında yayılmaya başlamıştır. Bu anlamda Karaburun da büyük ölçekli rüzgar enerjisi yatırımlarının önemli hedeflerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat, rüzgar enerjisinin yayılımı, rüzgar enerjisi ve uygulanmasında önemli bir tartışmaya neden olmuştur. Bu yatırımlar çevre dostu olsa da, bozulmamış doğal ve kırsal alanlara nüfuz etmeye başlamıştır. Dolayısıyla, hızla genişleyen yatırımlar yerel toplumun bazı kesimlerinin dikkatini çekmiş ve rüzgar enerjisi karşısında güçlü muhalefete yol açmıştır. Sonuç olarak, konu ile ilgili farklı düşünen aktörler arasında bir tartışma büyümeye başlamış ve rüzgar enerjisi konusunda çatışmaya yol açmıştır. Rüzgar enerjisi önemli bir enerji kaynağı olduğu için, rüzgar enerjisi çatışması çözülmeyi bekleyen önemli bir problem olmaktadır. Hem teknik hem de sosyal açıdan sorunu değerlendirerek çatışmaların doğasını anlamak, çatışmanın çözümü için en etkili yolların seçimini sağlayarak çözüme katkıda bulunabilir. Bu tezin amacı, destek ve muhalefetin nedenlerini daha derinden anlamak ve alanda yaşanan tartışmanın arkasındaki temel nedenleri anlamaktır. Bu sayede, Karaburunda rüzgar enerjisi süreçlerinde çatışmaların neden ortaya çıktığı ve bu tartışmanın nasıl minimize edileceği veya çözülebileceği sorularını cevaplamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of global concerns about energy related environmental problems, the use of renewable energy resources has gained great importance. The renewables are widely recognized as an effective tool for limiting energy related emissions and a fundamental component of sustainable development. Among these, especially wind energy has considerable involvement. Due to this, major national policies intend to support wind energy and wind energy installations have also started to grow with an expanding rate. Likewise in Turkey, wind energy policies have gained importance as wind emerges as a favourable domestic resource which gives the opportunity to Turkey for providing energy for its developing country. Therefore, the investments supported by national government started to increase and installations started to spread around certain cities mainly choosing location from rural areas. In this sense, Karaburun appears as one of the important targets of large-scale wind energy investments. However, the expansion of wind energy has launched a major controversy on wind energy and its implementation. Even though the developments are environmentally friendly, they started to intrude into unspoiled natural and rural areas. So, rapidly expanding developments have attracted some segments of the local community and leads to strong oppositions. As a result, a debate started to grow between people who think differently about the issue and leads to a conflictual situation about wind power. As wind energy is an important energy resource, wind farm conflict becomes an important problem waiting to be solved. Understanding the nature of conflicts by assessing the problem in terms of both technical and social aspects can contribute to the solution by enabling selection of most effective ways for conflict resolution. The purpose of this thesis is to understand the reasons of support and opposition more deeply, therefore to understand main reasons behind the major controversy between agents. By this, it aimed at answering why conflicts are emerged in wind farm development processes in Karaburun and how this controversy can be minimized or resolved.