Çift turbofan motorlu ve sivil amaçlı bir keşif/gözetleme uçağının roskam metodu ile ön dizaynı
  1. Tez No: 46355
  2. Yazar: İSKENDER ESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NURİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Güneydoğu Anadolu Projesi ( GAP ) çerçevesinde havadan keşif ve gözetleme görevi yapacak, sivil amaçlı, mürettebat dahil altı kişi taşıyabilen, çift türbofan motorlu, küçük yapılı bir uçağın Roskam Metodu ile ön boyutlandırması ve Roskam' in Sınıf I yöntemine göre konfîgürasyon ön dizaynı yapılmıştır. Sözkonusu uçağa“ GÖZCÜ- 1 ”adı verilmiştir. GÖZCÜ-1, genel performans karakteristikleri açısından hem türbofan motorlu askeri keşif uçaklarına hem de business jet tipi uçaklara, genel konfîgürasyon karakteristikleri açısından ise daha çok business jet tipi uçaklara benzemektedir. Öncelikle, uçağın görev spesifikasyonu ( üstlendiği keşif-gözetleme görevini yerine getirmesi için öngörülen genel karakteristikler ) ortaya konulmuştur. Bu aşamada ön boyutiandırmaya geçilmiş ve ön boyutlandırma sonucunda, uçağın performans ve boyut karakteristikleri ( maksimum kalkış ağırlığı, maksimum kalkış motor çekmesi, kanat açıklık oranı, boş ağırlık, görev yakıt ağırlığı, maksimum taşıma katsayıları, parah ağırlık ve kanat alam ) ortaya çıkmıştır. Daha sonra ise, Roskam' in Sınıf I yöntemine uygun olarak konfîgürasyon ön dizaynına geçilmiş ve bu çalışmanın sonucunda; kokpit, kabin ve gövdenin genel görünüşü, güç grubu ve güç grubunun uçak üzerindeki yerleşimi, kanat planformu, yanal kontrol ve aşırı taşıma yüzeylerinin boyutları ve yerleşimi, kuyruk ile kuyruk kumanda yüzeylerinin boyutları ve yerleşimi belirlenmiştir. Son olarak, elde edilmiş olan tüm bulgulardan yararlanılarak uçağın üç yönden görünüşü ( önden, soldan ve üstten ) çizilmiş ve çalışma tamamlanmıştır. Konfîgürasyon ön dizaynının ayrıntılı aşamalarım içeren Sınıf II yöntemi bireysel çalışmayla gerçekleştirilmesi mümkün olmayacak kadar ağır ve kapsamlı olduğu için, GÖZCÜ-1 ' in ön dizaynında sadece gerektiği zaman danışılan ve referans alman yardımcı bir unsur olarak kullanılmıştır. Sınıf I yöntemine göre konfîgürasyon ön dizaynının diğer aşamaları olan, iniş takımları ayrıntılı dizayn ve yerleşimi, ayrıntılı ağırlık, balans, stabilite-kontrol ve sürükleme polar analizleri bu tezin kapsamına dahil edilmemiştir. Bu yüksek lisans tezinde İngiliz ( Anglo-sakson ) birim sistemi kullanılmıştır. Bunun nedenleri şunlardır: 1-) Dizayn için seçilen Roskam Metodu ' nda, tüm yaklaşım ve hesaplamalar İngiliz birim sistemine göre yapılmıştır. ^Mümkün olduğu kadar yuvarlatılmış rakamlı sonuçlar elde edebilmek ve bu sonuçlan Roskam ' m örnek sonuçlarıyla karşılaştırabilmek amacıyla sözkonusu birim sisteminin kullanılması yerinde olmuştur. 2-) İngiliz birim sistemi dünya sivil havacılığında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle, dünyanın en büyük İngiliz ve Amerikan kaynaklı sivil uçak üreticileri ( British Aerospace, Mc Donnell Douglas, Boeing vs. ) yayınlarının hemen hepsinde bu sistemi kullanmaktadırlar. XIX
Özet (Çeviri)
PRELIMINARY DESIGN OF A TWIN TURBOFAN ENGINE DRIVEN CIVIL PATROL AIRCRAFT VIA ROSKAM METHOD SUMMARY In this study preliminary sizing and preliminary configuration design of a twin turbofan engine driven and little configurated aircraft have been performed. Subject aircraft is thought to be a civil patrol aircraft carrying six people ( including flight crew ) and patrolling equipment. Its mission is to carry out a patrolling task under Southeast Anatolian Project ( GAP ). Method used for performing this preliminary design study is so-called Roskam Method. Aircraft under consideration has been named as“ GÖZCÜ- 1 ”which means the one which observes and investigates something in details. Data utilized to design this aircraft have been taken from both business jets and military patrol aircrafts. Regarding general performance characteristics GÖZCÜ- 1 resembles both business jets and military patrol aircrafts, but regarding general outline ( configuration ) characteristics it is most likely to be of a business jet type. Additionally, similar type aircrafts have been investigated and one of them has been selected as a sample aircraft for this preliminary design study. This aircraft is Learjet PC35A ( which carries out patrolling task ) from GATES Learjet group. During preliminary sizing and preliminary configuration design of GÖZCÜ- 1, data of Learjet PC35A have been utilized as reference where necessary. As it has already been mentioned preliminary design via Roskam Method is composed of two main steps: 1- Preliminary Sizing 2- Preliminary Configuration Design These two main steps have also numerous sub-steps. As the first sub-step of preliminary sizing process, mission payload weight of GÖZCÜ- 1 (WPl) has been estimated as: WPL = 2500 lb This value includes weight of flight crew (two people), patrolling staff (four people), food, baggage and non-fixed patrolling equipment. As the second sub-step, a likely value of maximum take-off weight has been guessed as the first step of a further iteration and it is: Wtog^ = 17500 lb At this stage it must be remembered that following equation is used to express the relationship between maximum take-off weight (Wro), mission fuel weight (WF), mission payload weight (Wpl) and operational empty weight (Woe): Wto = WF + Wpl + Woe (1) XX