Investigation of seismic isolation efficiency for building structures
Bina tipi yapılarda sismik izolasyon etkinliğinin incelenmesi
- Tez No: 463552
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, YRD. DOÇ. DR. BEKİR ÖZER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı kat adedine sahip perdeli çerçeve ve çerçeve sistemli bina türü yapıların sismik izolasyon verimliliği araştırılmıştır. Bu çalışma özelinde verimlilik değerlendirmesine esas alınan başlıca parametreler, göreli kat ötelenmeleri ve kat ivmeleri olacaktır. Bu parametrelerin tercih edilme sebebi olarak, binalarda yapısal ve yapısal olmayan hasarların bu iki parametreye doğrudan bağlı olması söylenebilir. Çalışmada esas alınan bu iki parametre, farklı yapısal sistemler üzerinde, Izmir ve Isparta bölgelerinden iki farklı sahaya özel depremselliği temsil eden tepki spektrumlarının kullanılmasıyla doğrusal elastik analiz yöntemleri izlenerek incelenmiştir. Doğrusal elastik tepki spektrumu analizi yaklaşımındaki hassasiyeti arttırmak amacıyla, farklı kat adedine sahip sismik izolatörlü perdeli çerçeve sistemler modsal uzay alanında doğrusal olmayan analiz, Izmir depremselliği için tekrarlanmıştır. Analiz yöntemindeki hassasiyeti arttırmak, özellikle kat ivmelerinden etkilenebilecek, yapısal olmayan, ivme hassasiyeti içeren, yüksek maliyetli ekipmanlara sahip binalar için oldukça önemlidir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre bina kat sayısı arttıkça, sismik izolasyon verimliliği hem perdeli çerçeve hem de çerçeve sistemler için azalmaktadır. Ayrıca verimlilikteki değişimin miktarı perdeli çerçeve ve çerçeve sistem için farklılık göstermektedir. Bu çalışmada elde edilen başlıca sonuçlardan bir diğeri ise doğrusal elastik analiz yöntemleri ile hesaplanan kat ivmelerinin ve göreli kat ötelenmelerinin doğrusal olmayan analiz yöntemleri ile hesaplanan değerlerden önemli ölçüde farklılık gösterebileceğidir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to assess the efficacy of seismic isolation for building type of structures with different structural systems, namely, dual systems and moment frame systems having also different number of floors. Specific to this study, the main parameters employed for efficacy assessment will be the interstorey drift ratio and floor acceleration since both structural and non-structural damage to be occured in a system are directly related to these two parameters. To assess the variations in interstorey drift ratio and floor accelerations between different structural systems, linear elastic response spectrum analysis procedures are followed for two different site-specific seismicity levels representing two site regions from Izmir and Isparta, respectively. To enhance the accuracy of the response, seismically isolated dual systems having different number of floors are analyzed non-linearly in modal space under the seismicity level of Izmir, since for non-structural content, floor acceleration value that the structure undergoes has a special importance when the content of a building constitutes of valuable acceleration-sensitive equipments. The analyses performed in this thesis work indicated that for both type of structural systems, by the application of seismic isolation design method, the efficiency of reduction in interstorey drift and floor acceleration decreases as the number of floor increases. In addition, the amount of efficiency differ from each other between dual systems and moment frame systems. Another major conclusion is that linear elastic analysis procedures may underestimate both floor acceleration and interstorey drift responses.