The effect of computer assisted instruction on eight grade students' permutation-combination-probability achievement and attitudes towards computer assisted instruction
Bilgisayar destekli eğitimin 8. sınıf öğrencilerinin permütasyon-kombinasyon-olasılık başarısına ve öğrencilerin bilgisayar destekli eğitime ilişkin tutumlarına etkisi
- Tez No: 463551
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BATMAZ, DOÇ. DR. ÖZLEM İLK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalısma, R programı ile geliştirilmiş bilgisayar destekli materyalin 8. Sınıf öğrencilerinin permütasyon-kombinasyon-olasılık başarısına ve öğrencilerin bilgisayar destekli ögrenmeye karşı tutumlarına etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada, bilgisayar destekli öğretim materyalinin etkili olup olmadığının modellenmesi için farklı ölçme seviyelerine sahip, 45 birbiyle ilişkili açıklayıcı değişkenden oluşan 74 rasgele seçilmiş öğrenci için anket verileri bulunmaktadır. Veri azaltımı için öncelikle okullar arasında eşli karşılaştırma yapılmış ve ikinci bir yöntem olarak, açıklayıcı değişkenler arasındaki çoklu ortak doğrusallık sorununun üstesinden gelmek için kategorik temel bileşenler analizi yapılmıştır. Daha sonra, çoklu doğrusal regresyon modeli kurmak için özgün korelasyon değişkenleri yerine, ilişkisiz bileşenler kullanılmıştır. Veri azaltma analizlerinde SPSS'de bulunan CATPCA programı kullanılırken, doğrusal modellerin analizinde MINITAB 17 kullanılmıştır. Birinci veri azaltma tekniğinin sonuçları, yalnızca öğrencilerin önceki matematik notlarının olasılık konusundaki başarılarının açıklanmasında istatistiksel olarak anlamlı bir faktör olduğunu göstermiştir. CATPCA sonuçlarına göre, öğrencilerin genel başarısı ve bu durumu etkileyen temel sosyo-ekonomik, teknolojik faktörler ve bu faktörlerin ailenin ikincil sosyal durumu ile etkileşimi öğrencilerin olasılık başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahiptir. Öğretim materyalinin öğrencilerin permütasyon-kombinasyon konularındaki başarısını açıklamada istatistiksel olarak önemli bir faktör olduğu iki yöntemle de bulunmuştur. İki veri azaltma tekniği sonuçlarına göre, bahsedilen açıklayıcı değişkenlerin hiçbiri öğrencilerin bilgisayar destekli öğretim materyaline yönelik tutumlarının açıklanmasında istatistiksel olarak anlamlı bir faktör olarak bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of computer assisted instructional material prepared in R programme, on eight grade students' permutation-combination and probability achievement and attitudes towards computer assisted learning. In this study, we have survey data for 74 randomly selected students which consists of 45 highly correlated explanatory variables with different measurement levels to model whether CAI material has been effective or not. For data reduction, we firstly presented pairwise comparison between schools and as a second method, we presented Categorical Principal Components Analysis to deal with multicollinearity problem among explanatory variables. Next, we used uncorrelated components instead of original correlated variables to fit regression model. While the program CATPCA in SPSS has been used in the analysis of data reduction, MINITAB 17 has been used in the analyses of linear models. Results of the first data reduction technique showed that only previous mathematics grade of the students was statistically significant factor in explaining probability achievement of the students. According to the results of CATPCA, general success of the students and basic socio-economic and technological factors affecting this situation and interaction of those factors with the secondary social situation of the family had a statistically significant effect on probability achievement of the students. Instruction method was found statistically significant factor in explaining students' achievement in permutation-combination subjects in both data reduction techniques. None of the explanatory variables mentioned in the study were found statistically significant in explaining attitudes towards CAI in both techniques.