Numerical analysis of plasma properties in the glow discharge: Accuracy and applicability of simple and extended fluid models
Işıltılı deşarjın plazma özelliklerinin nümerik analizi: Basit ve genişletilmiş akışkan modellerinin doğruluğu ve uygulanabilirliği
  1. Tez No: 463591
  2. Yazar: KORAY KAYMAZLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL RAFATOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, ışıltılı deşarj plazmasındaki fiziksel süreçlerin nümerik analizi ile ilgilidir. Nümerik modeller, plazmanın akışkan tasviri için yüklü parçacıkların akılarının sürüklenme ve yayınım yaklaşımı üzerine kuruludur. İlk olarak, electron ve iyonların devamlılık denklemlerini dahil eden ve elektrik alan için Poisson denklemine bağlı bir“yalın”akışkan modeli oluşturuldu. Daha sonra, elektron Boltzmann denklemi için bir modül eklenmesi ile elektron enerji dağılımı fonksiyonu kullanılarak elektron taşıma parametreleri (hareketlilik ve yayınım) ve elektronların katıldığı plazma-kimyasal reaksiyon hızları yerel elektrik alanın fonksiyonu olarak hesaplanarak model genişletilmiştir. Nümerik yöntem ayrıklaştırmanın koordinat uzayında (Boltzmann denklemi çözümü için enerji uzayında) Scharfetter-Gummel şemasında yapıldığı çizgiler yöntemidir (Method of Lines). Numerik kodlar MATLAB ortamında geliştirilmiştir. Hesaplama testleri argon ışıltılı deşarj plazma için yapılmıştır.“Yalın”ve“genişletilmiş”akışkan modellerinden hesaplanmış plazma verilerinin (elektron ve iyon yoğunlukları, elektrik alan, gerilim, akım-voltaj eğrisi gibi) birbirleri ve deneysel veriler ile karşılaştırılmaları doğruluk ve uygulanabilirlik bölgelerinin belirlenmesini mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work deals with numerical investigation of physical processes in the gas discharge plasma. Numerical models are based on the fluid description of plasma, with drift-diffusion approximation for charged particle fluxes. First, we developed a“simple”fluid model, consisted of continuity equations for electrons and ions, coupled to Poisson equation for electric field. Next, we extended this model by incorporating the electron Boltzmann equation module, such that the electron transport parameters (mobility and diffusion) as well as the rates of electron induced plasma-chemical reactions are determined as functions of the local electric field, from convolution of the electron energy distribution function. The numerical method is based on the Method of Lines, where discretization in the coordinate space (as well as in the energy space for Boltzmann equation) is done by the Scharfetter-Gummel scheme. All numerical codes are developed using MATLAB package. Computational tests are carried out for glow discharge plasma in argon. Comparison of computed plasma parameters (such as the electron and ion densities, the electric field and potential, the current-voltage curves) obtained by“simple”and“extended”fluid models with one another and with experimental data allow to determine the accuracy and the ranges of applicability of these models.