Critical behaviour of the thermodynamic quantities close to phase transitions in molecular crystals using raman data
Moleküler krı̇stallerde raman verı̇sı̇ kullanarak faz geçı̇şlerı̇ yakınında termodı̇namı̇k nı̇celı̇klerı̇n krı̇tı̇k davranışı
  1. Tez No: 463592
  2. Yazar: HİLAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAMİT YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
u tezde uygun ortam koşullarında (P= 0 GPa ve T= 300 K) benzenin farklı modları için Raman frekanslarının sıcaklık ve basınç bağımlılıkları incelendi. Kristal hacmi ve frekans, deneysel veriler kullanılarak, sabit sıcaklıkta basıncın ve sabit basınçta sıcaklığın fonksiyonu olarak hesaplandı, böylece farklı modlar için izotermal ve izobarik mod Grüneisen parametleri tanımlanmış oldu. Farklı modlar için hesaplanan frekans değerleri deneysel verilerle uyumlu bulunmuştur. Genelleme yapılarak, Raman frekansları basıncın ve sıcaklığın fonksiyonu olarak farklı modlar için naftalin ve antrasen için de hesaplandı. Naftalin ve antrasen için yapılan hesaplamalar deneysel verilerle uyumlu bulunmuştur. Isı kapasitesi Cp, entropi S gibi termodinamik nicelikler, katı benzen, naftalen ve antrasene ait farklı modlar için Raman frekansları ve kristal hacmi boyunca çeşitli sıcaklık ve basınçtaki deney verileri kullanılarak analiz edildi. Sonuçlarımız daha yüksek basınç ve sıcaklıklarda gözlenen verilerle daha iyi uyuşmaktadır. Ayrıca, yarı-harmonik yaklaşım kullanılarak katı benzen, naftalin ve antrasene ait termodinamik nicelikler hesaplandı. Quasi harmonik titreşim enerjisi, katı benzen, naftalin ve antrasene ait diğer termodinamik niceliklerin basıncın ve sıcaklığın fonksiyonu olarak türetilmesinde kullanıldı. Literatürde deneysel veriler mümkün olduğunda, yarı harmonik titreşim enerjisiyle hesaplamalarımız, katı benzen, naftalin ve antrasen için gözlemlenen verilerle karşılaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigate the pressure and temperature dependence of the Raman frequencies for diffirent modes of benzene at ambient conditions (P=0 GPa and T=300 K). By using the experimental data we calculated the volume and frequency as a function of pressure at constant temperature and as a function of temperature at constant pressure, thus isothermal and isobaric mode Grüneisen parameter has been inferred in the diffrent modes. Our calculations show that calculated Raman frequencies agree well with the observed data for each mode in solid benzene. In a more generalized way, Raman frequencies were calculated as a function of pressure and temperature for different modes of solid naphthalene and anthracene. Our calculations are in a good agreement with the observed data. Bu tezde uygun ortam koşullarında (P= 0 GPa ve T= 300 K) benzenin farklı modları için Raman frekanslarının sıcaklık ve basınç bağımlılıkları incelendi. Kristal hacmi ve frekans, deneysel veriler kullanılarak, sabit sıcaklıkta basıncın ve sabit basınçta sıcaklığın fonksiyonu olarak hesaplandı, böylece farklı modlar için izotermal ve izobarik mod Grüneisen parametleri tanımlanmış oldu. Farklı modlar için hesaplanan frekans değerleri deneysel verilerle uyumlu bulunmuştur. Genelleme yapılarak, Raman frekansları basıncın ve sıcaklığın fonksiyonu olarak farklı modlar için naftalin ve antrasen için de hesaplandı. Naftalin ve antrasen için yapılan hesaplamalar deneysel verilerle uyumlu bulunmuştur. Isı kapasitesi Cp, entropi S gibi termodinamik nicelikler, katı benzen, naftalen ve antrasene ait farklı modlar için Raman frekansları ve kristal hacmi boyunca çeşitli sıcaklık ve basınçtaki deney verileri kullanılarak analiz edildi. Sonuçlarımız daha yüksek basınç ve sıcaklıklarda gözlenen verilerle daha iyi uyuşmaktadır. Ayrıca, yarı-harmonik yaklaşım kullanılarak katı benzen, naftalin ve antrasene ait termodinamik nicelikler hesaplandı. Quasi harmonik titreşim enerjisi, katı benzen, naftalin ve antrasene ait diğer termodinamik niceliklerin basıncın ve sıcaklığın onksiyonu olarak türetilmesinde kullanıldı. Literatürde deneysel veriler mümkün olduğunda, yarı harmonik titreşim enerjisiyle hesaplamalarımız, katı benzen, naftalin ve antrasen için gözlemlenen verilerle karşılaştırılabilir.