Motivations for interaction: A study on child-robotic toy interaction
Etkileşim için motivasyon: Çocuk ve robotik oyuncak etkileşimi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 463594
  2. Yazar: YASEMİN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ AYŞE GÜZİDE ZEHRA BÖREKÇİ, YRD. DOÇ. DR. MATHİEU GIELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İnsanlarla birçok ortamda etkileşmek üzere tasarlanan sosyal robotların önemli hedef kitlelerinden biri de çocuklardır. Piyasada ve araştırma için kullanılan çocuklar için tasarlanmış birçok örnek bulunmaktadır. Bunlar genelde bakıldığında, bir evcil hayvana benzeyen, sensorlerle donatılmış, monitor şekilde yüz veya gözlere ve bir yazılıma sahiptir. Fakat, bu robotlarla başarılı etkileşimlerin sağlanması için önemli olan çocukların etkileşim için motivasyonudur. Robotik oyuncak ve çocuk etkileşiminde ortaya çıkan sosyal bağın seviyesini, özelliklerini çocuğun etkileşim için motivasyonunu, çocuk gelişimi ve çocuk robot etkileşimi literatür araştırması ile birlikte inceleyen bir araştırma yürütülmüştür. Bu amaçla iki farklı yaş grubundan oluşan 14 çocuk (4-5 yaş ve 8-9 yaş) kendi okullarında, iki oyun opsiyonu olan bir robotik oyuncakla oynamak üzere seçildi. Elde edilen veriler, nitel ve nicel araştırmaya tabi tutuldu. Ortaya çıkan sonuçlar, robotik oyuncağın ve oyunlarının başarılı ve problematik özelliklerini, etkileşim çeşitlerini, yüz ve beden ifadelerini, görsel temas ve iletişimleri hakkında bilgi sağladı. İki yaş grubu arasında etkileşim süreleri, meşgul olma seviyeleri, fiziksel etkileşim çeşitler, araştırmadan talep edilen yönlendirme ve iletişim gereksinimi ve daha küçük yaş grubu için oyuncağı kişilik verme belirgin farklar olarak görülmüştür. Sonuçlar ışığında, başarılı bir etkileşim sağlayan bir robotik oyuncak tasarımı için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main target groups for social robots is children. There are various robots designed for children under the category of robotic toys, usually designed to look like a pet and interact with children using sensors, a monitor and software component. However, in order to create successful interactions between a child and a robot, there must be a stimulus for children to interact with them. A study was conducted with the aims of identifying the levels of social bonds occurring between the child and robotic toy, and determining the features of a robotic toy that motivate children for interaction. For this end, 14 children participants were observed during play with a robotic toy with two game options. The 14 children were chosen from two different age groups (4-5 year-olds and 8-9 year-olds) to play with a robotic toy in their school. The data was subjected to quantitative and qualitative analyses, revealing the successful and problematic features of the robotic toy and its games, and the types of interaction displayed by the children. The types of interaction were categorized as physical interaction, facial expressions and looking directions, and communication. Among the differences identified between the interactions of the two age groups were durations of interaction, level of engagement with features of the toy, types of physical interaction, guidance and communication requests from the researcher, and the personification of the robotic toy for the younger age group. In the light of these results, a set of suggestions for designing a robotic toy for successful and engaging interactions are made.