Spontaneous symmetry breaking and Higgs mechanism
Kendiliğinden simetri kırılması ve Higgs mekanizması
  1. Tez No: 463593
  2. Yazar: IŞINSU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Higgsmekanizmasınındo˘gaylaolanilgisigünümüzdebüyükhadronçarpıs¸tırıcısında yapılan CMS ve ATLAS adlı iki deney tarafından doğrulanmıştır. Bu yüzden, bu mekanizmayı anlamak her zamankinden daha önemli bir hale gelmiştir. Higgs potansiyelinin ayrıntıları, stabilizasyonu ve kütle kazanımı mekanizması kendiliğinden kırılma mekanizması çerçevesinde incelendi. Etkin potansiyele bir ilmek mertebe sinde katkılar bazı basit modeller ve Standart model için iki ayrı metot ile tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The relevance of Higgs mechanism to nature has been verified recently by two ex periments, CMS and ATLAS at Large Hadron Collider. Therefore, a detailed under standing of the mechanism is important more than ever.The details of Higgs potential, its stability and mass generation mechanism are going to be explored and the Higgs particle which is the quantum fluctuation of the field will be discussed within the sponteneous symmetry breaking notion. The one-loop corrections to the effective potential for various toy models as well as the Standard model are discussed within two different methods.